Wieczór z folklorem w Sromowcach Wyżnych

Lato to na terenie Podhala okazja do przyjrzenia się góralskim zwyczajom i bliższe poznanie ich tradycji. To także moment, kiedy można wybrać się do Bukowiny Tatrzańskiej i spędzić dzień w termach. Tym razem zapraszamy jednak do Sromowców Wyżnych, w których sporo się ostatnio działo.

Najpierw był mecz – pomiędzy kawalerami a żonatymi. Dzieci mogły obejrzeć przedstawienie kukiełkowe „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Historia dwóch zabawnych braci, Jacka i Placka ubawiła maluchy do łez.

Przybyli na Podhale turyści mogli skosztować wielu regionalnych potraw. Oprócz oscypków pojawiły się bowiem kołacze, bunc i żeńtyca. Były też występy zespołów regionalnych – tych młodszych i tych starszych.

Punkt kulminacyjny imprezy stanowił prezentacja prac gospodarskich. Przyjezdni mogli więc zobaczyć, jak strzyże się owcę (i to bez zadraśnięcia, z użyciem tradycyjnych, kutych nożyc). Ubijanie śmietany na masło zjednoczyło zarówno górali jak też ceprów. Po kilkunastu minutach walki z 4 litrami płynu uzyskano 2 kilogramy żółtego, świeżego masła. Nie obyło się również bez młócenia snopków i scenek rodzajowych z życia górali.

Do rana Goście bawili się przy muzyce zespołu Ni ma casu.

Kalendarz imprez « »