Kiedy w Tary przyjdzie wiosna?

Na nizinach już czuć zniecierpliwienie i tęsknotę za ciepłem. Kiedy w końcu skończą się mrozy i śniegi i nadejdzie prawdziwa, zielona wiosna? – Pytają niemal wszyscy. W Tatrach sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Turyści są szczęśliwi, że sezon narciarski wciąż trwa i ma się dobrze. Zresztą – zima w Tatrach to pora roku, która trwa najdłużej, zazwyczaj aż do połowy kwietnia. Także wielkiego zaskoczenia pogoda góralom nie sprawiła. Pytanie tylko, jak długo w tym roku będzie można szusować na stokach. I co o zmianach klimatu twierdzą tatrzańskie kozice.

Wiosna

To właśnie wiosna jest najmniej pożądaną porą roku w Tatrach, najbardziej deszczową i najgorszą dla turystyki pieszej. W Tatrach jest ona wyjątkowo krótka, a jej przyjście zwiastują kwitnące w Dolinie Chochołowskiej krokusy. Co gorsze, pokrywa śnieżna topi się, tworząc ogromne szczeliny, a potoki górskie wzbierają i uniemożliwiają przejście wielu szlaków. Wilgotne, wiosenne powietrze powoduje tworzenie się mgieł. Jednym słowem – klimat idealny dla miłośników fantasy.

Lato

Pod koniec czerwca, w najwyższych polskich górach rozpoczyna się okres letni. Lato jest umiarkowanie ciepłe, a im bliżej jesieni, tym na ogół pogodniejsze tzn. mniej deszczowe. Pod koniec lata, we wrześniu, Tatry nawiedzają upały, a ich konsekwencją są gwałtowne burze.

Jesień

Najbardziej stabilna pogoda w Tatrach przypada na jesień, która trwa od września do połowy października. Na jesień w Tatrach odnotowuje się minimum opadów, jednak okres bez deszczu może zostać przerwany wielotygodniowymi mżawkami. W tym okresie zdarzają się także przymrozki.

Koza

Lokalni obserwatorzy twierdzą, że w Tatrach mamy do czynienia z przesunięciem pór roku i najściem zimy na wiosnę, co ma brzemienne skutki – wiosna to okres godowy kozic. Niestety potwierdzeniem jest ciągle malejąca populacja tych szlachetnych zwierząt. Więc może jednak warto w końcu utopić marzannę?

Kalendarz imprez « »