Akcja "Podnieś śmieć" trwa

W myśl zasady, że co przynosimy ze sobą w Tatry, także z nich zabieramy, wolontariusze przeprowadzili w lipcu akcję „Podnieś śmieć”.
Między innymi w Dolinie Kościeliskiej rozdawali oni turystom 35-litrowe worki oraz jednorazowe rękawice, prosząc jednocześnie, by ci przynieśli z trasy znalezione pozostałości po niefrasobliwych wędrowcach.

Wolontariusze TPN przez całe wakacje mają rozdawać takie zestawy także przy skręcie do Doliny Miętusiej, przy szlaku do Doliny za Mnichem oraz nad Czarny Staw.  Dodatkowo, wolontariusze przeprowadzać będą także prelekcje dotyczące konieczności zabierania ze sobą wszelkich papierków, butelek, puszek itp.

Celem akcji jest wyrobienie w turystach nawyku sprzątania szlaków. Niestety – firmy sprzątające i wolontariusze są w stanie zrobić to jedynie raz na tydzień lub dwa. A wychodzący codziennie w góry wędrowcy mogą przynieść z wycieczki znacznie więcej.

Oczywiście podczas akcji były też osoby, które buntowały się, twierdząc, że skoro zapłaciły za bilet, to sprzątać nie muszą. W większości jednak nastawienie było pozytywne i stwarzało okazję do zaczerpnięcia informacji o górach.

Wolontariusze chcą zadbać także o segregację. Przy kasie sprzedaży biletów w Kirach znaleźć można odpowiednie pojemniki. Zabrakło ich na szlakach, ponieważ zapach pozostawionych resztek bardzo silnie wabi zwierzęta w okolice ścieżek uczęszczanych przez ludzi, nawet po wywiezieniu odpadków.

Nie bądźmy więc ignorantami i nie tylko zabierajmy ze sobą własne śmieci, ale także pomóżmy zadbać o to, by oczyścić Tatry z „pamiątek” po innych wędrowcach. A wieczorem pozwólmy sobie na małe przyjemności, takie jak relaks w bukowiańskich termach.

Kalendarz imprez « »