Adidas Zako Boulder Power, czyli wspinaczka dla wytrzymałych w Zakopanem

Wspinaczka w Tatrach ma coraz więcej zwolenników i przyjmuje coraz bardziej zróżnicowane formy. Dziś kilka słów o boulderingu, o którym wspominamy przy okazji Adidas Zako Boulder Power – zawodów, odbywających się w ramach trwających właśnie Spotkań z Filmem Górskim.

Bouldering to wspinaczka po, zazwyczaj wolnostojących, niewielkich blokach skalnych, przy której nie stosuje się liny asekuracyjnej. Aby jednak przejście uznać z boulderowe, musi ono charakteryzować się z niewielkiej liczby przechwytów, czyli trudnych technicznie ruchów. Ponieważ w boulderingu nie używa się liny, wspinacze posiłkują się tzw. crashpadami, czyli przenośnymi materacami oraz korzystają z pomocy spottera (osoby, która asekuruje ich górną część ciała w przypadku odpadnięcia od ściany).

Choć pierwotne nazwa tego sportu oznaczała właśnie wspinaczkę po skałach (ang. boulder – głaz), to obecnie, coraz częściej praktykowanym treningiem jest pokonywanie tzw. panelu, czyli sztucznej ściany wspinaczkowej.

Areną tegorocznym zmagań w Zakopanem będzie Plac Niepodległości ze ścianką Gatowalls. Niewątpliwą atrakcją podczas finałów będzie występ artysty-performera, spawacza z Manuraktury Radykalnej Metamorfozy, Bartka Kolbusza, który na żywo przygotuje statuetkę dla najlepszej pary w kategorii senior.

Wszystkich, którzy przyjadą oglądać zmagania wspinaczy zachęcamy nie tylko do gorącego dopingu, ale także do odwiedzenia pobliskich Term w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kalendarz imprez « »