23-30 sierpnia: 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Przed nami 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Będzie trwał w dniach 23-30 sierpnia 2013. To impreza, której dzieje sięgają czasów II Rzeczypospolitej. Jej rodowód można łączyć z koncepcją „Związku Ziem”, której twórcą był w latach 20. XX wieku Władysław Orkan. Proponowana przez niego idea miała dążyć do zjednoczenia wszystkich ludów, zamieszkujących polskie Karpaty.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem może być łączony również ze Świętem Gór, które po raz pierwszy odbyło się w sierpniu 1935 roku. Po II wojnie światowej idea imprezy odżyła pod nazwą „Jesieni Tatrzańskiej”. Od 1968 roku wydarzenie poszerzone zostało o zaproszenie grup z zagranicy.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem ma propagować folklor podhalański w jak najbardziej naturalnej formie. Główną nagrodą imprezy jest Złota Ciupaga.  Festiwal obfituje w wiele imprez towarzyszących, m.in. Kiermasz Sztuki Ludowej, na którym można nabyć rękodzieła kultury góralskiej. Ponadto – jest okazją do spotkania się mieszkańców, który w tym czasie porzucają zajęcia gospodarskie i oddają się świętowaniu.

Przy okazji oczywiście zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej na wypoczynek w gorących termach.

Kalendarz imprez « »