Polskie Tatry

Misie w Tatrach nie śpią - co robić, gdy je spotkamy?

Misie w Tatrach nie śpią - co robić, gdy je spotkamy?

Łagodna do tej pory zima sprawiła, że nie wszystkie niedźwiedzie żyjące w Tatrach smacznie śpią. Dodatnia temperatura, panująca w górach do połowy stycznia, wybudziła z zimowego snu niedźwiedzie, które są rozdrażnione i agresywne, o czym ostatnio przekonał się jeden z leśniczych na Słowacji…

Szczegóły
Najważniejsze szczyty Tatr

Najważniejsze szczyty Tatr

Wyróżniamy 75 najważniejszych szczytów tatrzańskich, zwanych Koroną Tatr. Wbrew powszechnej opinii, nie każdy z nich jest skalisty i niedostępny. Wiele tatrzańskich masywów nadaje się na rodzinne wycieczki, ale są też takie, na które bez liny i specjalnych butów ani rusz.

Szczegóły
Tatrzańskie jeziora

Tatrzańskie jeziora

Zwane są zwyczajowo stawami i tak też funkcjonują w nazewnictwie. Jest to grupa około 200 zbiorników wodnych, z czego w polskich Tatrach jest ich zaledwie 40.

Szczegóły
Tatrzańskie przełęcze

Tatrzańskie przełęcze

Tatrzańskie szczyty nie byłyby szczytami bez przełęczy, które potrafią być i pięknie i niebezpieczne. Zwłaszcza w Tatrach Wysokich należy mieć się na baczności wybierając na cel podróży którąś z nich. Osuwiska, luźne kamienie, zdradzieckie skróty – Ci, którzy nie trzymali się szlaków nie kończyli dobrze (np. na Gniewonckiej Przełęczy). Ale widoki z tatrzańskich przełęczy warte są trudu wspinaczki i dawki adrenaliny, która przyspiesza bicie serca.

Szczegóły
Miejscowości w polskich Tatrach

Miejscowości w polskich Tatrach

Tatry są niewątpliwie najbardziej znanymi i lubianymi w Polsce górami. Ich zróżnicowany podział i wielość szlaków turystycznych sprawiają, że każdy, nawet ten, kto dopiero zaczyna chodzić po górach, znajdzie coś dla siebie.

Szczegóły
Tatrzańskie doliny

Tatrzańskie doliny

Przyjeżdżając do Zakopanego można już po paru minutach uciec od  miasta i połączyć się z urokami przyrody. Nic tak bardzo nie ciągnie turystów jak tatrzańskie doliny. I słusznie – ich piękno zapiera dech w piersiach!

Szczegóły
Tatrzańskie jaskinie

Tatrzańskie jaskinie

Jeśli ktoś nie boi się ciemności i jednocześnie ma dosyć (choć, czy to możliwe w Tatrach?) wspinania się na szczyty – może dosłownie zapaść się pod ziemię. Tatry to nie tylko hale, przełęcze i majestatyczne góry, ale też warte uwagi groty i jaskinie, które w większości zachowały wiele ze swojego pierwotnego kształtu.

Szczegóły
Tatrzańskie hale

Tatrzańskie hale

Tatrzańskie hale to tereny użytkowe o dosyć burzliwej historii. W rozumieniu pasterzy i baców hala to teren położony w górach i nadający się do wypasu owiec oraz bydła. Hale miały często kilku lub kilkunastu właścicieli, od których brały swoje nazwy, jak np. Hala Gąsienicowa.

Szczegóły
Tatrzańskie schroniska

Tatrzańskie schroniska

Historia tatrzańskich schronisk rozpoczyna się tam, gdzie ma początek tatrzańska turystyka. Według tradycji tatrzańskiej schronisko górskie nie może odmówić noclegu nikomu, kto po zapadnięciu zmroku pojawi się w jego progach. Choćby miał nocować na podłodze – tutaj musi znaleźć się dla niego miejsce. Schroniska powstawały najpierw w dolinach a ich tworzeniem zajmowało się Węgierskie Towarzystwo Karpackie a później – Towarzystwo Tatrzańskie.

Szczegóły
Polskie Tatry

Polskie Tatry

Tatry to jedne z najbardziej fascynujących gór w Europie. Te najwyższe w paśmie Karpat szczyty leżą w centralnych Karpatach Zachodnich. Powierzchnia Tatr to ponad 780 km2, z czego zaledwie 175 km2 leży w Polsce, reszta zaś – na Słowacji.

Szczegóły
Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie

To największa część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Aż do końca XIX wieku nazywano je m.in. Halami Liptowskimi. W prostej linii ich długość wynosi około 29 km. Ich powierzchnia (zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej) to 400 km2. Zaledwie ¼ tego pasma leży na terenie Polski – reszta po słowackiej stronie.

Szczegóły
Tatry Wschodnie

Tatry Wschodnie

W nich znajduje się najwyższy szczyt całych Tatr i całych Karpat, czyli Gerlach. Również w nich leżą Rysy. Tatry Wschodnie dzielimy na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Tatry Wysokie mają w linii prostej niecałe 17 km długości i zajmują obszar około 340 km2. Większość pasma leży po stronie słowackiej. Najwyższym punktem na granicy z Tatrami Zachodnimi jest Przełęcz pod Kopą. Od grani głównej Tatr oddziela je Przełęcz Liliowe.

Szczegóły

Kalendarz imprez « »