Atrakcje okolicy - Fauna i flora

Znaleziono 26 atrakcji
Niedźwiedzie w Tatrach

Niedźwiedzie w Tatrach

Podhalańska fauna kojarzy się większości turystów z hodowanymi tutaj od wieków puchatymi owcami, których beczenie i dzwoneczki umilają czas strudzonym wędrowcom. Wybierając się na szlak rzadko jednak jesteśmy świadomi tego, że tak naprawdę przybyliśmy tu w gości, a u siebie jest cała dzika przyroda z jej urokami i zagrożeniami. Bo choć marzymy w głębi serca o jak najbliższym kontakcie ze zwierzętami, to powinniśmy mieć na uwadze to, że takie spotkanie może, choć nie musi, zakończyć się nieprzyjemnie.

Szczegóły
Krokusy w Tatrach

Krokusy w Tatrach

Jeśli ktoś choć raz był wiosną w okolicach Polany Chochołowskiej w Tatrach, na pewno do końca życia nie zapomni ukwieconych fioletem połaci doliny. Tak jak zwierzęcym symbolem Tatr jest niedźwiedź, najbardziej znane szczyty to Rysy i Giewont, tak rośliną, która najbardziej kojarzy się z tymi górami jest krokus.

Szczegóły
Szarotka alpejska

Szarotka alpejska

Objęta ścisłą ochroną gatunkową szarotka to jeszcze jeden niezwykły kwiat, na który wytrwali poszukiwacze mogą natknąć się podczas wycieczek w Tatry. Niewielkie żółte kwiatki otoczone białymi, pokrytymi srebrzystym filcem przykwiatkami przykuwają wzrok. Szarotka bowiem, to kwiat coraz rzadziej spotykany i niestety – chętnie zabierany do domu jako pamiątka spod szczytów.

Szczegóły
Kozice

Kozice

Ciężko je spotkać – najczęściej ich widok jest nagrodą dla najbardziej wytrwałych i upartych turystów. Niezaprzeczalnie jednak są nieodłącznym elementem krajobrazu Tatr. Kozice, bo  nich mowa to jedne z najbardziej rozpoznawalnych górskich zwierząt. Ciężko bowiem nie rozczulić się, patrząc na ich sympatyczne, wydające się uśmiechać pyszczki.

Szczegóły
Świstaki w Tatrach

Świstaki w Tatrach

Zapewne nie każdemu, kto wybrał się w Tatry udało się zobaczyć to zwierzę. Świstak kojarzony jest raczej z Alpami, a to dzięki reklamie pewnej czekolady. W Tatrach jednak świstaki występują i to całkiem często. Dawniej były zwierzętami łownymi. Dziś podlegają ścisłej ochronie gatunkowej ze względu na drastyczny spadek liczebności w XIX wieku.

Szczegóły
Tojad

Tojad

Wyprawy na tatrzańskie szlaki zachęcają do zbierania barwnych kwiatów, zwłaszcza przez dzieci. Jest to także doskonała okazja do tego, by uzupełnić praktykowany w wielu szkołach zielnik. Jak się okazuje jednak – należy zachować ostrożność, by nie spotkało nas niebezpieczne dla życia zatrucie.

Szczegóły
Nocek wąsatek – prawdziwy góral wśród nietoperzy

Nocek wąsatek – prawdziwy góral wśród nietoperzy

Nie cała fauna Tatr jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Czasem niektóre zwierzęta żyją tutaj choć wydaje się, że ich nie ma. Tak jest zazwyczaj z tymi przedstawicielami ssaków, którzy prowadzą nocny tryb życia, np. z nietoperzami.

Szczegóły
Najbardziej wytrzymałe rośliny Tatr

Najbardziej wytrzymałe rośliny Tatr

Nie tylko turyści próbują przetrwać w Tatrach. Na niełatwy żywot skazani są również ich mieszkańcy – w tym kwiaty. O ile zmarznięty ceper pogna do cieplutkich basenów termalnych, o tyle już taki kwiat może nie przeżyć pierwszych śniegów. Na szczęście rośliny znalazły sposoby na survival wśród skał.

Szczegóły
Wilki w Tatrach

Wilki w Tatrach

Wilki. Kiedy o nich myślimy w kontekście polskich gór, to raczej przychodzą nam na myśl Bieszczady niż Tatry. I nic dziwnego – w Tatrach ssak ten jest rzadko spotykany. Kiedy jednak dochodzi do jego konfrontacji z człowiekiem i jego majątkiem – straty bywają ogromne.

Szczegóły
Orzeł Przedni

Orzeł Przedni

Tatrzańska fauna należy do jednych z najbardziej unikatowych w Polsce. Nie sposób jej podziwiać, co prawda z wnętrza basenów termalnych, ale już ze szlaku – owszem. Pośród niedźwiedzi, wilków i kozic poczytne miejsce zajmują w niej zdobywcy przestworzy – ptaki. Nie mogło wśród nich zabraknąć orła przedniego.

Szczegóły
Kornik drukarz – grabarz tatrzańskich lasów

Kornik drukarz – grabarz tatrzańskich lasów

W Tatry co roku przybywa około 3 milionów osób – nic dziwnego, w końcu to tutaj można spotkać najpiękniejsze krajobrazy Polski. Jak się jednak okazuje – nie trzeba człowieka, by urocza okolica zmieniła się w prawdziwe cmentarzysko. Tatrzańskie lasy są dosłownie pożerane przez jednego z ich mieszkańców – kornika drukarza, zwanego grabarzem lasu.

Szczegóły
Sit skucina

Sit skucina

Skąd wiadomo, że w tatrach zaczyna się jesień? Przede wszystkim stąd, że dni są coraz krótsze, zanikają burze a dookoła robi się coraz bardziej kolorowo. Turyści zaglądają do bukowiańskich term i szukają w nich ciepła termalnych źródeł. I jeszcze jedno – czerwieni się sit skucina…

Szczegóły
Jelenie w Tatrach - jesienne rykowisko

Jelenie w Tatrach - jesienne rykowisko

W Tatrach możemy spotkać 4 gatunki zwierząt kopytnych. Są to sarna, kozica, dzik i jeleń. Choć z najwyższymi górami Polski nieodłącznie kojarzy nam się właśnie kozica, to przy okazji nadchodzącego września nie sposób nie wspomnieć o jeleniach i rykowisku.

Szczegóły
Dzięcioły w Tatrach

Dzięcioły w Tatrach

Dzięcioły to jedne z najczęściej rozpoznawalnych zwierząt żyjących w Tatrach. Choć ich liczebność nie jest duża, to nie da się nie usłyszeć, jak wiosną kują korę drzew. Jednak postrzeganie ich jako lekarzy lasu jest jedynie piękną legendą, która niewiele wspólnego ma z prawdą. W Tatach żyje 7 gatunków dzięcioła. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Szczegóły
Puchacz zwyczajny (Bubo bubo)

Puchacz zwyczajny (Bubo bubo)

Tatry wciąż zaskakują. Tym razem – kolejnym gatunkiem puchacza, który pomimo masowego tępienia jeszcze kilkanaście lat temu, teraz powoli odbudowuje swoją populację.

Szczegóły
Pokłonnik kamilia - nowy gatunek motyla w Tatrach

Pokłonnik kamilia - nowy gatunek motyla w Tatrach

Tatry są niezwykłe. Stawy, skaliste szczyty i wody termalne… Podhalańska fauna znów zaskakuje. Niedawno pisaliśmy o zaobserwowaniu w rejonie Wąwozu Homole bardzo rzadkiego gatunku sowy – puchacza zwyczajnego. Tym razem udało się zarejestrować występowanie nietypowego dla Tatr motyla – pokłonnika kamilli.

Szczegóły
Strumienie, potoki, jeziora i wywierzyska w Tatrach

Strumienie, potoki, jeziora i wywierzyska w Tatrach

Woda to nieodłączny element tatrzańskiego krajobrazu. Zarówno ciche, szemrzące źródła, jak i głośne, nieokiełznane potoki od zawsze fascynowały poetów i pisarzy, będąc jednocześnie źródłem życia dla ludzi i zwierząt.

Szczegóły
Żmije w Tatrach

Żmije w Tatrach

Sezon turystyczny w pełni, z czego z pewnością o wiele mniej niż my cieszy się fauna i flora Tatr. Turyści tłumnie przybywają do Bukowiny Tatrzańskiej, Zakopanego, Palenicy, Białki… Po prostu wszędzie! I co roku zdarza się, że kończą urlop nieco szybciej niż planowali, bo mieli nieprzyjemność spotkać na swojej drodze jej wysokość żmiję zygzakowatą.

Szczegóły
Limby w Tatrach

Limby w Tatrach

Obok świerków, jest to jedno z najczęściej kojarzącymi się z Tatrami drzew. Co więcej - ten gatunek sosny występuje w Polsce jedynie w naszych najwyższych górach. Piękne, zielone gałęzie i zniewalający zapach to nie jedyne cechy, z które tak bardzo ceni się limby.

Szczegóły
Cis pospolity w Tatrach

Cis pospolity w Tatrach

Jeśli wydaje się Wam, że tatrzańska roślinność to tylko świerki, sosny i limby, to za chwilę na pewno zmienicie zdanie. Poznajcie cis pospolity – gatunek drzewa, które jako pierwsze w Polsce zostało objęte ochroną gatunkową.

Szczegóły
Jeże w Tatrach

Jeże w Tatrach

Jeże to zwięrzęta, które na dobre zadomowiły się w miejskich parkach, ogrodach oraz tam, gdzi epod osiedlowymi balkonami rośnie dużo krzewów. Te owadożerne zwierzątka wydają nam się wręcz wpisane w miejski krajobraz. Tymczasem - żyją również w Tatrch.

Szczegóły
Gronostaje w Tatrach

Gronostaje w Tatrach

Pośród licznie występujących w Tatrach zwierząt można spotkać również te, które nie kojarzą się jednoznacznie z tymi górami. Do takich ssaków można z całą pewnością zaliczyć gronostaje, które jednocześnie są prawdopodobnie najliczniejszymi ssakami drapieżnymi w Tatrach.

Szczegóły
Kosodrzewina w Tatrach

Kosodrzewina w Tatrach

Jedną z najlepiej rozpoznawalnych roślina tatrzańskich, o których uczymy się już w szkole jest kosodrzewina, zwana także kosówką. Jest na tyle ważna, że miejsca, które porasta zyskały nazwę piętra subalpejskiego, znajdującego się ponad górną granicą lasu, ale poniżej miejsca, w  którym zaczynają się hale.

Szczegóły
Borówka brusznica w Tatrach

Borówka brusznica w Tatrach

Borówka brusznica jest jedną z wielu jadalnych roślin, występujących w Tatrach. Tę niewielką, ładną krzewinką ceni się zwłaszcza z uwagi na kwaśno-gorzkie w smaku owoce, które są podstawą sosów do dań mięsnych, takich jak dziczyzna.

Szczegóły
Pomurnik w Tatrach

Pomurnik w Tatrach

Jeśli uprawiacie wspinaczkę wysokogórską, to albo już spotkaliście, albo będziecie mieli szansę spotkać pomurnika. Ten pozornie tylko zwykły ptak zakłada gniazda wysoko, w niedostępnych miejscach, a szczęście ich oglądania mają tylko nieliczni.

Szczegóły
Storczyki w Tatrach

Storczyki w Tatrach

Tatry to rejon bardzo zróżnicowany pod względem bogactwa flory. Oprócz wielu pachnących ziół, można tu spotkać także kwiaty, które na co dzień kojarzą nam się raczej z egzotycznymi krajami. Wśród nich warto poszukać storczyków.

Szczegóły

Filtrowanie

Lokalizacja:

Kategoria:

Kalendarz imprez « »