Atrakcje okolicy - Miejscowości

Znaleziono 31 atrakcji
Nowy Targ – historyczna stolica Podhala

Nowy Targ – historyczna stolica Podhala

Potocznie zwany przez górali Miastem, położony u zbiegu Czarnego i Białego Dunajca, Nowy Targ jest największym miastem Podhala. Ma bardzo bogatą historię i, jak większość tatrzańskich miasteczek, nieodparty urok. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę, bo – wbrew pozorom – Nowy Targ ma bardzo bogatą historię. Oto najważniejsze fakty z dziejów miasta.

Szczegóły
Szaflary

Szaflary

Co tu słychać? Na pierwszy rzut oka – nic. Ale jeśli wsłuchać się bardziej – całkiem sporo! Szaflary, choć nie tak znane i cenione jak np. Bukowina Tatrzańska, również zasługują na turystyczną uwagę. Ta wieś podhalańska leży u podnóża Tatr i w niewielkiej odległości od Nowego Targu. Szaflary posiadają bogate walory przyrodniczo-krajobrazowe i dosyć bogate życie kulturalne. Zapraszamy na krótki spacer!

Szczegóły
Atrakcje w Rabie Wyżnej

Atrakcje w Rabie Wyżnej

Raba Wyżna to wieś znajdująca się w południowej części województwa małopolskiego. Zamieszkuje ją niecałe 14 tysięcy osób. Pomimo znacznej bliskości Karpat, Raba Wyżna nie ma typowo górskiego krajobrazu. Jest to zatem doskonałe miejsce dla każdego, kto choć kocha góry – nie może pozwolić sobie na dalekie i męczące wyprawy.

Szczegóły
Murzasichle – cichsza strona Zakopanego

Murzasichle – cichsza strona Zakopanego

O tym, że w górach sezon trwa cały rok nikomu nie trzeba przypominać. Jeśli ktoś ceni sobie spokój i ciszę – może tylko pomarzyć o tym, by zwiedzić Zakopane. Tam gwar i ruch turystyczny nie cichną nawet gdy miasto zasypie śnieg. Czy to oznacza, że poszukiwacze zagubionej ciszy nie mają po co tutaj przyjeżdżać? Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Dla wszystkich spragnionych odpoczynku i nieco mniej głośnego życia otwierają swoje podwoje podhalańskie wsie – w tym Murzasichle.

Szczegóły
Chochołów i jego zabytki

Chochołów i jego zabytki

Wybierając się w okolice Zakopanego nie sposób nie wybrać się na wycieczkę do Doliny Chochołowskiej. Miejsce to cieszy się niesłabnącą popularnością turystów, niezależnie od pory roku. Wyjątkowe walory krajobrazowe Doliny Chochołowskiej, jej fauna i flora a także łatwość pokonania całej trasy aż do schroniska, sprawiają że po drodze można spotkać całe rodziny.

Szczegóły
Zakopane

Zakopane

Zakopane to miasto i gmina w województwie małopolskim a także siedziba powiatu tatrzańskiego. Dawniej należało do województwa nowosądeckiego. Jest to pierwsza lokowana na prawie miejskim wieś w okolicach Tatr. To także największa turystyczno-wypoczynkowa miejscowość Podhala.

Szczegóły
Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Na Podhalu nie sposób się nudzić. Tutejsze miejscowości oferują nie tylko wspaniałe widoki podhalańskich regionów, ale też doskonałe bazy noclegowe. Wśród niezwykle malowniczych miejsc warto zwrócić uwagę na Białkę Tatrzańską. Wieś ta ma wiele walorów które niewątpliwie stanowią o niesłabnącym zainteresowaniu turystów Białką Tatrzańską.

Szczegóły
Biały Dunajec

Biały Dunajec

Biały Dunajec to miejscowość położona w gminie o tej samej nazwie. Płynie przez nią rzeka górska, która swoją nazwę wzięła od nazwy miejscowości. Przez Biały Dunajec przechodzi również droga krajowa nr 47, będąca częścią tzw. Zakopianki.

Szczegóły
Niedzica

Niedzica

Historia Niedzicy nieodłącznie wiąże się z powstaniem zamku, który do dzisiaj stanowi największą atrakcję tej miejscowości. Warto tu przyjechać ze względu na malowniczy a nawet iście bajkowy pejzaż, jaki stanowi wspomniany zamek z rozlewającym się przed nim Zbiornikiem Czorsztyńskim i tamą. To doskonałe miejsce zwłaszcza dla miłośników historii, mrocznych opowieści i zamkowych lochów.

Szczegóły
Brzegi

Brzegi

A kto w Tatry przyjeżdża, by wędrować, powinien w Brzegach nocować – chciałoby się powiedzieć. Brzegi to wprost idealna baza turystyczna w rejonie Tatr Wysokich. Stąd właściwie wszędzie jest blisko. I to nie ważne, czy wybieramy się w polskie, czy słowackie Tatry. Sprawdźcie sami!

Szczegóły
Czarny Dunajec

Czarny Dunajec

Czarny Dunajec to jedna z najchętniej odwiedzanych gmin na terenie Podhala. Choć leży nieco na uboczu i nie jest tak znana jak np. Zakopane, zyskała grono stałych bywalców. Dziewicza przyroda i zachowane góralskie tradycje to główne elementy, przyciągające w te treny rzesze turystów. Jak wyglądała historia tych ziem, zanim jeszcze stały się ulubionym miejsce wypoczynku przybyszów z kraju i z zagranicy?

Szczegóły
Atrakcje Czarnego Dunajca

Atrakcje Czarnego Dunajca

Oprócz niezwykłego bogactwa naturalnego, bogatej fauny i flory, Czarny Dunajec ma do zaoferowania przyjezdnym bogate zaplecze zabytkowe. To właśnie czyni go doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy nie mają ochoty jechać do zatłoczonego Zakopanego ani wspinać się na wysokie szczyty, by zaznać niezwykłej kultury Podhala.

Szczegóły
Spytkowice

Spytkowice

Spytkowice to, leżąca w województwie małopolskim, mniej znana miejscowość turystyczna Podhala. A szkoda, bo znajdują się tutaj prawdziwe perełki architektury. Te urokliwe tereny mają także bardzo ciekawą historię.

Szczegóły
Kościelisko

Kościelisko

Kościelisko kojarzy się dzisiaj głównie z największą atrakcją, czyli znajdującą się w pobliżu Doliną Kościeliską. Warto jednak zauważyć, że jest to również całkiem ładna i malowniczo położona wieś podhalańska o stosunkowo krótkiej historii.

Szczegóły
Łapsze Niżne

Łapsze Niżne

Łapsze Niżne to wieś w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Jej historia zaczyna się w 1314 roku, w momencie przekazania jej polskiemu zakonnikowi bożogrobowców z Miechowa.

Szczegóły
Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój

Historia Rabki Zdroju sięga początków XIII wieku. Lecznicze właściwości znajdujących się tutaj solanek odkryto już w XIX wieku i wtedy też otwarto tu zakład leczniczy. Dzisiaj Rabka jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości Podhala.

Szczegóły
Poronin

Poronin

Poronin to obecnie jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości Podhala. W XIX wieku był o wiele bardziej popularny niż zatłoczone dzisiaj Zakopane. Po wzroście zainteresowania tym ostatnim, stał się na powrót spokojną miejscowością, która pomimo tłumów turystów pozostaje dobrą alternatywą dla wszystkich, poszukują cichszego miejsca, turystów.

Szczegóły
Gilczarów Dolny

Gilczarów Dolny

Gilczarów Dolny to niewielka miejscowość podhalańska, w której początki osadnictwa przypadają na XVII wiek. Wcześniej ziemie te, jak większość podhalańskich wsi stanowiły tereny wypasu owiec. W okolicy stało mnóstwo szałasów pasterskich, które służyły juhasom i ich rodzinom podczas letnich wypasów owiec za schronienie.

Szczegóły
Ząb

Ząb

Ząb to jedna z najwyżej położonych w Polsce wsi. Średnia wysokość terenu wynosi tutaj 1013 m n. p. m. Aż do 1998 roku Ząb należał administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Szczegóły
Witów

Witów

Witów to niewielka, ale bardzo rozsławiona wieś podhalańska, położona w gminie Kościelisko. Istnieje od XVII wieku a jej nazwa pochodzi od starosty nowotarskiego, Stanisława Witowskiego, za czasów którego powstała.

Szczegóły
Frydman

Frydman

Frydman to wieś położona w powiecie nowotarskim, urzekająca nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale też zachowanymi tradycjami. Stroje ludowe pochodzące z tej części Spisza są wyrazem i odzwierciedleniem wszystkich grup etnicznych, jakie pojawiły się na tym terenie od początku istnienia wsi.

Szczegóły
Czerwienne

Czerwienne

Czerwienne to wieś podhalańska, która swoją nazwę wzięła od pokrywającej pobliski wzgórze czerwonej glinki i wschodzącego po drugiej stronie czerwonego słońca. Stąd tez aż do lat 60. XX wieku wieś nazywała się Międzyczerwienne. Początki Czerwiennego datuje się na 1630 rok.

Szczegóły
Groń

Groń

Groń jest niewielką ale urokliwą wsią położoną w gminie Bukowina Tatrzańska. To miejsce wybierane często na wypoczynek przez tych, którzy przyjeżdżają skorzystać z bukowiańskich Term, ale nie chcą nocować w samej Bukowinie.

Szczegóły
Małe Ciche

Małe Ciche

Małe Ciche to jedna z najbardziej urokliwych wiosek podhalańskich. Leży w Dolinie Filipczańskiego Potoku pomiędzy Zgorzeliskiem a Zadnim Wierchem i Groniem. Już na wstępie wita przyjezdnych zapierająca dech w piersiach panorama Tatr. I oczywiście blisko stąd do Bukowiny Tatrzańskiej.

Szczegóły
Trybsz

Trybsz

Trybsz to wieś podhalańska, leżąca nad Trybską Rzeką. Mieszka tutaj około 820 osób. To jedna z najchętniej odwiedzanych podtatrzańskich wsi, ceniona głównie ze względu na panujące tutaj ciszę i spokój.

Szczegóły
Jurgów

Jurgów

Jurgów to jedna z  tych miejscowości, które zostały założone na prawie wołoskim. W 1545 roku przybył i osiadł tu zbójnik Jurko i ze swoją 12-osobową drużyną. Głównym zajęciem mieszkańców Jurgowa była hodowla owiec i bydła a także wysokogórski wypas.

Szczegóły
Czarna Góra

Czarna Góra

Czarna Góra to wieś spiska, położona w gminie Bukowina Tatrzańska. Przepływa przez nią rzeka Białka. Wieś jest pozostałością dawnych przysiółków, które najprawdopodobniej były budowane wokół Sołtystwa, ulokowanego na przełęczy.

Szczegóły
Leśnica

Leśnica

Leśnica to sąsiadująca przez rzekę z Groniem miejscowość w gminie Bukowina Tatrzańska. Jest bardzo rozciągnięta – jej obszar rozpościera się od Gronkowa do Bukowiny Tatrzańskiej (warto zatem przy okazji pobytu tutaj zajrzeć do bukowiańskich term).

Szczegóły
Rzepiska

Rzepiska

Rzepiska to wieś położona w gminie Bukowina Tatrzańska, w województwie małopolskim. Obszar, na którym się znajduje historycznie należy do polskiego Spisza. Sąsiaduje z Czarną Górą, Jurgowem i Łapszankami.

Szczegóły
Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska

Jak na ironię – jedna z najbardziej znanych dziś miejscowości Podhala powstała jako jedna z ostatnich wsi. Bukowina Tatrzańska, bo o niej mowa została założona w XVII wieku. Najstarszy zapis o niej pochodzi z 1630 roku i znajduje się w wyroku króla Zygmunta III.

Szczegóły

Filtrowanie

Powiększ mapę »

Lokalizacja:

Kategoria:

Kalendarz imprez « »