Zakopane

Zakopane

Zakopane to miasto i gmina w województwie małopolskim a także siedziba powiatu tatrzańskiego. Dawniej należało do województwa nowosądeckiego. Jest to pierwsza lokowana na prawie miejskim wieś w okolicach Tatr. To także największa turystyczno-wypoczynkowa miejscowość Podhala.

Nie od dzisiaj Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski – i to nie tylko ze względu na miłośników szusowania na stokach. Wszyscy doskonale wiedzą, że to właśnie tutaj odbywają się międzynarodowe zawody w skokach narciarskich.

Gwarno i historycznie

Duża część Zakopanego wchłonięta jest przez Tatrzański Park Narodowy, co znacznie podnosi walory turystyczne tego miasta. Co roku miasto odwiedzają ponad dwa miliony turystów, którzy przybywają tu by chodzić po górskich szlakach i obcować z przyrodą.

Historia Zakopanego sięga czasów, kiedy pasterze, zwani juhasami wypasali tu sezonowo owce.  Bliskość hal górskich, które dzisiaj halami pozostają już najczęściej tylko z nazwy sprzyjała hodowli wełnodajnych zwierząt. Jak podają źródła, pierwszy ważny dokument, jakim był przywilej osadniczy wydał dla Zakopanego Stefan Batory. W XVII wieku w skład Zakopanego wchodziły jeszcze dwie mniejsze wsie, które dziś są osobnymi jednostkami – Poronin i Olcza.

Zakopane przechodziło z rąk do rąk – od Polaków, przez Austriaków po węgierskie panowanie i znów polską hegemonię.

Ziarno prawdy

Jak na Podhale przystało – wokół Zakopanego narodziły się legendy, opowiadające o powstaniu osady. Ponoć przybył tu kiedyś pewien góral w pasiastym swetrze, od którego przezwano go Gąsienicą. Ponieważ długo nie wracał w rodzinne strony mówiono, że siedzi na zakopane. Od tego wieś nazwano Zakopanem a pobliską halę górską – Halą Gąsienicową.

Jeszcze historycznie

W XIX wieku w Zakopanem kwitł przemysł hutniczy. Nieocenione zasługi dla miasta wyświadczył Tytus Chałubiński, który rozsławił właściwości zdrowotne Zakopanego. W 1886 roku Zakopane otrzymało status uzdrowiska.

Trzy lata później znalazło się w rękach Zamoyskich, którzy położyli podwaliny pod Tatrzański Park Narodowy. Dopiero od 1933 roku Zakopane możemy nazywać miastem. W czasie wojny miasto było ostoją kurierów i punktem przerzutowym na Węgry.

A dziś...

Przyjeżdżając tutaj dzisiaj pierwszym, co rzuca się nam w oczy jest majestatyczny szczyt Giewontu – śpiącego rycerza. Podobno zbudzi się on, kiedy Polsce przyjdzie zmierzyć się z wielkim zagrożeniem.

Najwyższym wierzchołkiem znajdującym się w granicach miasta jest Świnica. Centralnym punktem są oczywiście Krupówki, a konkretnie ich skrzyżowanie z ulicą Kościuszki.

Od dawna Zakopane było siedzibą i domem wielu znanych artystów, wśród nich Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego oraz Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Zakopane to również miejsce narodzin stylu zakopiańskiego.

Rozwój turystyki i taternictwa wymusił utworzenie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Powstało tu także Towarzystwo Tatrzańskie, którego celem było propagowanie wiedzy o Tatrach. Towarzystwo Tatrzańskie było organizacją, która niejako poprzedzała w swojej działalności to, czym dziś zajmuje się TPN.

Zakopane to doskonały punkt wypadowy na wiele szlaków turystycznych. I choć nie każdemu odpowiadać może zgiełk i ciągły ruch turystyczny w tym mieście, to i tak nie można odmówić mu nieodpartego uroku, który wcale nie ostatkiem sił, wyłania się zza budek z hot-dogami i tłumów zagranicznych turystów.

 

Kalendarz imprez « »