Z Toporowej Cyrhli do Morskiego Oka

Z Toporowej Cyrhli do Morskiego Oka

Szlak, choć dosyć monotonny, to polecany poszukiwaczom spokoju i miłośnikom obcowania z dziką przyrodą. Na trasie możemy spotkać zarówno niedźwiedzie, jak i żmije zygzakowate. Droga prowadzi też przez podmokłe i grząskie tereny, nie jest zatem odpowiednia dla tych, którzy nie lubią się brudzić.

Początek szlaku to asfaltowa droga na trasie Rondo Kuźnickie-Łysa Polana. Niewielki odcinek pokonujemy łąką a później wchodzimy w gęsty i mroczny las. Wędrujemy zielonym szlakiem, wiodącym do Doliny Olczyskiej, pokonując niebyt stromą ścieżkę. Docierając na Polanę Kopieniec i wybieramy szlak czarny prowadzący do Hali Gąsienicowej na Polanę Psia Trawka. Po drodze mijamy Toporowe Stawy, które są całkowicie zarośnięte.

Idąc dalej, odczuwamy lekkie wzniesienie terenu i przekraczamy kilka potoków. Dochodzimy w końcu, dość błotnistym szlakiem, do Polany Waksmudzkiej. Z tego miejsca możemy dostrzec stoki Wielkiej Koszystej oraz część Polany Pańszczycy. Po drodze przecinamy szlak zielony, wiodący na Halę Gąsienicową. Przechodzimy przez zbocza Wołoszyna i dochodzimy na Polanę pod Wołoszynem.

Ostatnim etapem jest zejście asfaltową drogą do Morskiego Oka i możliwośc podziwiania widoków Doliny Białej Wody.

Szlak ma 13,5 km – więc trzeba nastawić się na trochę chodzenia. Jego pokonanie zajmie nam około 3h 30 min. Po takiej trasie warto postawić na porządny wypoczynek i skorzystać z bukowiańskich Term. Tym bardziej, że to tak niedaleko od Zakopanego!

Kalendarz imprez « »