Wysoki Wierch

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska to miejscowość słynąca z kompleksu basenów termalnych. Nieocenione właściwości wody, jaka znajduje się w każdej niecce już dawno zostały sprawdzone i docenione. Wiadomym jest również to, że woda ta pozyskiwana jest ze zboczy Wysokiego Wierchu. Co to za szczyt?

Na stronie bukowiańskich term możemy przeczytać, że woda termalna pochodzi z miejsca oddalonego zaledwie 6 km od podnóża Tatr. I jest to prawda. Wysoki Wierch bowiem to kopulaste wzniesienie w Małych Pieninach, sięgające wysokości 899 metrów. Przez szczyt przebiega granica polsko-słowacka. W południowym kierunku od niego odbiega szczyt łączący Mały Wierch z Grupą Gorlicy na Słowacji.

Wysoki Wierch ze wszystkich stron otaczają łąki. To miejsce, z którego można podziwiać jedne z najładniejszych widoków w Pieninach. Jest więc panorama Trzech Koron, Tatr, Gorców, Beskidu Wyspowego i Beskidu Sądeckiego. U stóp szczytu leżą słowackie wsie Leśnica i Wielki Lipnik a także polska Szlachtowa.

Wysoki Wierch jest chętnie wykorzystywany przez paralotniarzy oraz modelarzy samolotowych. Na pobliskich łąkach można podziwiać wypas kulturowy owiec. Zimą szczyt jest mekką narciarzy. Zagrożeniem dla widokowych walorów Wysokiego Wierchu jest zaniechanie po słowackiej stronie koszenia łąk, zarastających powoli lasem.

Na zboczach szczytu spotkać można też rzadką roślinę – storczyka drobnokwiatowego.

Kalendarz imprez « »