Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

Piękno Tatr tworzy kilka elementów – niezapomniane widoki, dzika przyroda i wszechobecny szum wody wydobywający się z bystrych potoków a niekiedy także wodospadów. O ile wzdłuż tych pierwszych wiedzie mnóstwo szlaków turystycznych, jeśli nie większość, to te drugie ciężej jest spotkać.

Dwa najbardziej znane wodospady Tatr to oczywiście Siklawa (będąca również najwyższym wodospadem w Polsce) oraz Wodogrzmoty Mickiewicza. Dziś kilka słów o tym drugim wodospadzie.

Wodogrzmoty Mickiewicza leżą w Tatrach Wysokich i tworzą część potoku Roztoka. Ich początek stanowi Pięć Stawów a koniec – Dolina Białki. Trzy największe wodospady zyskały swoje nazwy. Są to Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot.  Dla turystów udostępniony jest Pośredni.

Jeśli przebywa się w okolicach wodospadu po intensywnej ulewie – nie trudno domyślić się skąd ich nazwa. Spadająca z wysokości nawet 10 metrów woda sprawia, że huk jest słyszalny już z daleka. Piękna góralska legenda mówi o tym, że to duchy kujące koronę Polski poszukują ostatniego kamienia do niej pośród skał i dlatego robią tyle hałasu.

Bardzo długo wodogrzmoty były dla turystów niedostępne. Wodospad odkryli w 1879 roku Walezy Eliasz i Maciej Sieczka. Do 1882 roku prowadzono tu prace z ramienia Towarzystwa Tatrzańskiego, mające udostępnić ten teren wędrowcom.

W 1891 roku wodospad zyskał patrona, Adama Mickiewicza. Uhonorowano tym samym sprowadzenie na Wawel prochów Wieszcza.

W 1900 roku wzniesiono kamienny most na szlaku wiodącym do Morskiego Oka. Dzięki temu turyści mogą zobaczyć choć część wodospadu. Do Wyżnego oraz Niżnego Wodogrzmotu zabroniono dostępu. Wyżni Wodogrzmot można jednak podziwiać na odległość – z Doliny Pięciu Stawów a Niżni – z okolic schroniska w Roztoce.

Wodogrzmoty mijamy wędrując jednym z dwóch szlaków tatrzańskich – czerwonym lub zielonym. Pierwszy z nich wiedzie z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Równień Waksmudzką, i dalej do Morskiego Oka. Zielony Szlak prowadzi od schroniska na polanie Stara Roztoka przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Warto wybrać się w ten rejon przy okazji wizyty np. w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kalendarz imprez « »