Witów

Witów

Witów to niewielka, ale bardzo rozsławiona wieś podhalańska, położona w gminie Kościelisko. Istnieje od XVII wieku a jej nazwa pochodzi od starosty nowotarskiego, Stanisława Witowskiego, za czasów którego powstała.

Witów zostało rozsławione głównie za sprawą 40-letnich sporów o lasy czarnodunajeckie w XIX wieku. Wieś leży bowiem w górnym biegu Czarnego Dunajca, tam gdzie Kirowa i Siwa Woda łączą się w jedno koryto. Cześć wsi leży w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego i na obszarze Tatr Zachodnich. Od lat podtrzymuje się tutaj tradycję wspólnego gospodarowania zasobami gruntowymi na terenie Podhala. To w Witowie właśnie znajduje się siedziba Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi.

Najwyższym punktem wsi jest Starorobociański Wierch. Widok z jego szczytu rozciąga się na Tatry oraz Dolinę Czarnego Dunajca. Do najciekawszych zabytków należą Witowski kościół oraz XIX-wieczna kaplica św. Anny, będące przedstawicielami najbardziej  misternych prac ciesielskich.

Witów graniczy z Kościeliskiem, Dzianiszem oraz Chochołowem.  We wsi działają różne organizacje i stowarzyszenia kulturalne. Swoją siedzibę ma tutaj Oddział Związku Podhalan w Witowie. Działa też dziecięcy góralski zespół muzyczny Mali Witowianie.

W Witowie organizuje się również cykliczne imprezy kulturalne. Należą do nich: wakacyjna Wiowiańsko Watra oraz Święto Lasu, podczas których można posłuchać tradycyjnej góralskiej muzyki, czy też skosztować regionalnych potraw.

Największe oblężenie Witów przeżywa w zimie, kiedy to na stokach Stacji Narciarskiej Witów-Ski szkołę narciarską prowadzi Jagna Marczułajtis. Niemniejszym powodzeniem cieszą się wyciągi orczykowe.

Witów leży przy drodze krajowej nr 958, będącą doskonałą alternatywą dla zatłoczonej „Zakopianki”. Do 2007 roku na granicy polsko-słowackiej, na Magurze Witowskiej działało przejście graniczne między Podhalem a Orawą. Zostało ono zlikwidowane na mocy układu z Schengen.

Kalendarz imprez « »