Warto zwiedzić w Zakopanem: Stary Kościół i Kościół na Harendzie

Warto zwiedzić w Zakopanem: Stary Kościół i Kościół na Harendzie

Jednym z najcenniejszych zabytków Zakopanego jest Stary Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Jego budowa została poprowadzona pod kierownictwem Sebastiana Gąsienicy i rozpoczęła się w 1847 roku. W całości wykonali go góralscy cieśle.

Kościół wyróżnia się nietypowym usytuowaniem – nie jak pozostałe budynki sakralne na linii wschód-zachód, ale jak pobliskie chałupy góralskie, posiada wejście od południa. Swój obecny kształt zawdzięcza rozbudowie w latach 1850-1851. Objęła ona dostawienie części południowej wraz z wieżą i postawienie nieistniejącej już dziś dzwonnicy. W tym samym czasie powstały plebania i organistówka.

Drugim patronem kościoła jest św. Klemens, którego wezwanie do czasów przed II wojną światową nosiła świątynia. Do arcydzieł prymitywnej sztuki ludowej należy namalowany w niemalże komiksowy sposób wizerunek św. Pawła spadającego z konia w drodze do Damaszku. Można go podziwiać naprzeciw ambony na prawej ścianie kościoła. Inne zabytki stanowią rzeźbione w drewnie feretony i oleodruki.

Przy kościele znajduje się zabytkowa kaplica Gąsieniców i Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

W Zakopnem znajduje się inna perełka architektury sakralnej – Kościół na Harendzie pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Został wybudowany w XVIII wieku, ale po wzniesieniu w 1922 roku nowej świątyni, przestał być używany i coraz bardziej niszczał. Staraniem m.in. zięcia Jana Kasprowicza został przeniesiony na zakopiańską Harendę. W 1840 roku, po generalnym remoncie usytuowano obok niego wieżę. Wnętrze zostało bogato wyposażone. Nie brak w nim również akcentów typowo podhalańskich, np. w scenie Wniebowzięcia tło stanowi krajobraz podhalański.

Po zwiedzaniu kościołów warto pozwolić sobie na nieco rozrywki. Odrobiny szaleństwa, ale też zdrowia możecie zakosztować w bukowiańkich termach, do których z Zakopanego macie zaledwie kilka kilometrów.

Kalendarz imprez « »