Trasa piesza: Dolina Gąsienicowa-Przełęcz Krzyżne

Trasa piesza: Dolina Gąsienicowa-Przełęcz Krzyżne

Przełęcz Krzyżne, końcowy odcinek Orlej Perci, należy do jednego z większych wyzwań turystycznych jeśli chodzi o tatrzańskie szlaki. Idąc tam po raz pierwszy, zostaniemy z pewnością zaskoczeni wspaniałością krajobrazów, jakie rozpościerają się z góry.

Dobrze jest zrobić pierwsze podejście od strony Doliny Gąsienicowej. Po drodze czekają nas wspaniałe widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz wschodnią część Tatr.

Wyprawę zaczynamy w Kuźnicach, kierując się do schroniska Murowaniec. Później odbijamy nieco w dół i włączamy się w żółty szlak. Przekraczamy Czarny Potok i zanurzamy się w Gąsienicowy Las. Kolejnym punktem jest wspinaczka zboczem Żółtej Turni oraz przekroczenie wodospadu na Żółtym Potoku. Wejście na Zadni Upłaz wynagrodzone zostaje panoramą Doliny Pańszczycy i Orlej Perci. Następnie schodzimy do Czerwonego Stawu a po jego obejściu i minięciu Wielkiej Kopki dochodzimy pod Przełęcz Krzyżne. Wspinaczka jest dosyć męcząca, ale w pełni wynagrodzona doskonałym widokiem. Sama przełęcz zaprasza do spędzenia tu dłuższej chwili, rozkoszując się wspaniałymi widokami.

Wrócić można przez Dolinę Roztoki i Wodogrzmoty Mickiewicza aż do Palenicy Białczańskiej. Tutaj już można złapać busa, kursującego do Bukowiny Tatrzańskiej. Cała wyprawa nie jest trudna technicznie, ale dosyć męcząca. Zdobycie Przełęczy Krzyżne zajmuje około 9 godzin.

Kalendarz imprez « »