Tojad

Tojad

Wyprawy na tatrzańskie szlaki zachęcają do zbierania barwnych kwiatów, zwłaszcza przez dzieci. Jest to także doskonała okazja do tego, by uzupełnić praktykowany w wielu szkołach zielnik. Jak się okazuje jednak – należy zachować ostrożność, by nie spotkało nas niebezpieczne dla życia zatrucie.

Tojad mocny, zwany tez mordownikiem to jedna z najpiękniejszych i najbardziej zdradliwych roślin. Był używany już w renesansie, kiedy to stał się najbardziej popularną trucizną Europy. W odpowiednich dawkach roślina posiada cenne walory lecznicze, lepiej jednak nie sprawdzać tego samemu.

Trujące w mordowniku są wszystkie części rośliny: łodygi, korzenie i kwiaty. Nawet samo jego zerwanie może spowodować ciężkie zatrucie poprzez wniknięcie toksyny w skórę. Bardzo często jego korzeń mylony jest z korzeniem selera lub chrzanu i omyłkowo dodawany do różnych potraw. Tojad poraża mięśnie sercowe i komórki układu nerwowego. Początkowo powoduje nadpobudliwość a później paraliż i zatrzymanie czynności oddechowych.

Choć więc pięknie wygląda – lepiej podziwiać go z daleka a rządne wrażeń dzieci zabrać np. na basen w termach bukowiańskich. Niech wakacje będą miłym a nie tragicznym wspomnieniem!

Kalendarz imprez « »