Szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Wycieczka-obowiązek dla każdego, kto mówi, że kocha Tatry. Trasa łatwa technicznie, ale narażona zimą na lawiny, dlatego też należy ją wybierać jedynie przy braku zagrożenia lub przy niewielkim jego stopniu.

Zaczynamy zielonym szlakiem przy schronisku w Dolinie Roztoka. Niespodzianką, jaka może nas spotkać jest konfrontacja z głodnym misiem. Asfaltowa droga wyprowadza nas z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Po przecięciu jej podchodzimy stromym traktem w górę. Po jakimś czasie droga zaczyna obniżać się łagodnie ku brzegowi potoku. Przez kolejną godzinę wędrujemy lasem a trasa staje się bardziej monotonna. Przy wejściu do Doliny Pięciu Stawów znów zaczyna się dość intensywne podejście. W tym miejscu można wybrać, omijający Siklawę, czarny szlak, wiodący bezpośrednio do schroniska. Wybór trasy z dojściem do wodospadu oznacza konieczność pokonania śliskich i niebezpiecznych skał.

Teraz od progu Doliny Pięciu Stawów dzieli nas tylko kilkanaście minut. Po dojściu do niej witają nas zapierające dech w piersiach scenerie. Malownicze stawy, soczysta zielona trawa i pięknie wkomponowane w krajobraz schronisko.

Dalej można stąd wybrać się na Orlą Perć, Halę Gąsienicową lub do Morskiego Oka. Czas przejścia trasy to około 2h 30 min. Długość – 6,5 km.

Kalendarz imprez « »