Szarotka alpejska

Szarotka alpejska

Objęta ścisłą ochroną gatunkową szarotka to jeszcze jeden niezwykły kwiat, na który wytrwali poszukiwacze mogą natknąć się podczas wycieczek w Tatry. Niewielkie żółte kwiatki otoczone białymi, pokrytymi srebrzystym filcem przykwiatkami przykuwają wzrok. Szarotka bowiem, to kwiat coraz rzadziej spotykany i niestety – chętnie zabierany do domu jako pamiątka spod szczytów.

Nie tylko Tatry

Choć szarotka występuje w górach Europy, to jej jedyne naturalne siedlisko w Polsce znajduje się w Tatrach. Delikatne owłosienie szarotki chroni ją przez niesprzyjającą pogodą – zimą zapewnia ciepło a latem zapobiega parowaniu wody. Może właśnie ze względu  na swój wygląd zwana była dawnej kocią łapką. Łodyga rośliny wzrasta do 30 cm. Szarotki kwitną w okresie lipca i sierpnia, a więc wtedy, kiedy Tatry przeżywają prawdziwy najazd turystów. Nic jednak nie powinno być wytłumaczeniem dla niszczenia zagrożonych wyginięciem gatunków roślin.

Szarotka na szczęście wykształcił w sobie pewnego rodzaju mechanizm obronny. Jest ona rośliną bardzo kapryśną, jeśli chodzi o warunki życia i najchętniej rośnie w miejscach trudnodostępnych, takich jak półki skalne. W tym miejscu warto dodać, że kwiat ten jest reliktem epoki lodowcowej!

Ochrona

Szarotki były chronione już w XIX wieku. Ich piękno doceniły wtedy takie kraje jak Szwajcaria, czy Słowenia. Od 1933 roku chroni się ją także w Rumunii.

Nie tylko na żywo

Szarotka górska, jak kwiat o bardzo wdzięcznym wyglądzie znalazła swoje miejsce także w kulturze Europy. Jest m.in. symbolem austriackiej górskiej służby ratunkowej. Widnieje również wybijanych w tym kraju monetach o nominale 2 euro. W Szwajcarii uznawana jest za symbol czystości i jest kwiatem narodowym tego kraju.

Na naszej ziemi można ją spotkać w herbie Nowego Targu oraz na współczesnych mundurach jednostek podhalańskich Wojska Polskiego (występuje tam jako korpusówka).

Kalendarz imprez « »