Szaflary

Szaflary

Co tu słychać? Na pierwszy rzut oka – nic. Ale jeśli wsłuchać się bardziej – całkiem sporo! Szaflary, choć nie tak znane i cenione jak np. Bukowina Tatrzańska, również zasługują na turystyczną uwagę. Ta wieś podhalańska leży u podnóża Tatr i w niewielkiej odległości od Nowego Targu. Szaflary posiadają bogate walory przyrodniczo-krajobrazowe i dosyć bogate życie kulturalne. Zapraszamy na krótki spacer!

Baza turystyczna Szaflar to zaledwie dwa motele. Wioska leży na trasie z Zakopanego do Niedzicy i Czorsztyna oraz kilku innych miasteczek. Szaflary ceni się głównie za niezwykłe walory widokowe – piękne panoramy Tatr i Gorców podbiły już niejedno serce.

We wsi znajduje się kilka obiektów otoczonych ścisłą ochroną konserwatorską. Są to m.in. „Koci Zamek” – średniowieczne ruiny warowni z przełomów XIII i XIV wieku, teren zespołu podworskiego, dwa obiekty sakralne i jedna chałupa.

Kulturalnie i historycznie

Życie kulturalne, pomimo braku Gminnego Ośrodka Kultury, hal, czy też kin tętni tutaj dzięki Związkowi Podhalan oraz Zarządowi Gminy Szaflary. W ciągu roku odbywają się tutaj dwa konkursy recytatorskie, parada gazdowska oraz konkurs potraw regionalnych w Zaskalu. Szaflary mają także swoją Młodzieżową Orkiestrę Dętą.

Nazwa Szaflar pochodzi od zniekształcenia niemieckiego słowa oznaczającego bednarza, owczarza lub włodarza, zarządcę. Początkowo była to wieś peryferyjna. Ciężko również powiedzieć, kim byli pierwsi osadnicy na tych terenach, jednakże w kronikach można doczytać się o ludności pochodzenia niemieckiego.

W XV wieku funkcjonował tutaj młyn i prowadzona była karczma. Jak na tak małą miejscowość przystało – Szaflary mają bardzo bogatą historię. Liczni sołtysi, ostre zatargi na tle majątkowym, spory z dziedzicami wsi – góralski charakter dawał się mieszkańcom we znaki na przestrzeni wieków. Dzisiaj jest tu o wiele spokojniej.

Oaza ciszy i spokoju

Rześkie górskie powietrze, wspaniałe widoki – Szaflary są tym miejsce, gdzie można szukać wytchnienia i spokoju. Jeśli macie dosyć zatłoczonego Zakopanego lub po prostu marzycie o swoim małym miejscu na ziemi – Szaflary są idealną miejscowością, by obcować z przyrodą.

Kalendarz imprez « »