Strumienie, potoki, jeziora i wywierzyska w Tatrach

Strumienie, potoki, jeziora i wywierzyska w Tatrach

Woda to nieodłączny element tatrzańskiego krajobrazu. Zarówno ciche, szemrzące źródła, jak i głośne, nieokiełznane potoki od zawsze fascynowały poetów i pisarzy, będąc jednocześnie źródłem życia dla ludzi i zwierząt.

Warto zaznaczyć, że nawet, kiedy nie widzimy w pobliżu potoku, co zdarza się bardzo rzadko, to i tak woda otacza nas z każdej strony. Jest w powietrzu, pod postacią pary wodnej, w roślinach a także pod ziemią. Woda w tatrach krąży od początku istnienia tych gór. Człowiek nauczył się korzystać z jej bogactwa, nie tylko pijąc ją, ale tez stosując do w celach leczniczych i upiększających. Najlepszym przykładem na to jest Hotel BUKOVINA, gdzie możemy zaznać chwil relaksu w basenach wypełnionych wodą termalną.

Z pojęciem krążenia wody w Tatrach związany jest rok hydrologiczny, który został przesunięty względem roku kalendarzowego – zaczyna się bowiem w listopadzie a kończy w październiku kolejnego roku. Proces ten związany jest z naturalnym obiegiem wody w przyrodzie i z zasilaniem wód gruntowych przez opady i roztopy, które wiosną są znacznie bardziej obfite niż na jesień.

Najmniej opadów w Tatrach notuje się w styczniu i lutym, najwięcej – w czerwcu i sierpniu. Im bliżej wiosny, tym bardziej zmienia się również charakter opadów – mniej jest śniegu, a więcej deszczu.  Powyżej 2200 metrów, na północnych stokach Tatr przebiega granica wiecznego śniegu, co oznacza, że w sprzyjających warunkach śnieg i lód mogą tam leżeć cały rok.

Inną kwestią są same cieki wodne, które w postaci potoków i strumieni spływają po górskich zboczach, tworząc nieraz bardzo malownicze krajobrazy. Powstaje zatem pytanie, o to, czy taka woda nadaje się do bezpośredniego spożycia? Nadaje się, pod pewnymi warunkami. Same w sobie, wody płynące w tatrzańskich potokach, należą do najczystszych. Problemem jest jednak zanieczyszczone  wód. środowisko, na które składają się m.in. opady atmosferyczne, powodujące zakwaszenie. To samo dotyczy miejsc o nasilonym ruchu turystycznym i działalności gospodarczej człowieka. Kiedy wiec chcemy sięgnąć po łyk krystalicznie czystej, jakby się wydawało wody, należy upewnić się, czy nie wybrane źródło nie służy jednocześnie za miejscem pojenia zwierząt.

Ponadto należy pamiętać, że ze względu na niską mineralizację, wodą źródlaną ciężko jest ugasić pragnienie. Warto więc zaopatrzyć się na drogę w wodę mineralną a ze źródeł kosztować tylko w sytuacjach awaryjnych.

Kalendarz imprez « »