Starorobociański Wierch

Starorobociański Wierch

Wśród wielu wycieczek w Tatry warto mieć na uwadze nie tylko te, które pozwalają na zdobywanie Giewontu, Rysów, czy Kazalnicy. Dobrze też rozejrzeć się za szczytami, które choć są znane, to na szlakach wiodących do nich nie ma takich tłumów, jak by się można było spodziewać. Jedną z takich gór jest Starorobociański Wierch.

Szczyt liczy sobie 2176 m n. p. m. To najwyższe wzniesienie w polskiej części Tatr Zachodnich. Z wierzchołka rozpościera się wspaniała panorama na Tatry Wysokie wraz z najważniejszymi szczytami.

Wycieczkę warto zacząć wcześnie rano i poświęcić nieco czasu na powrót. Trasa nie jest zbyt męcząca za to bajecznie piękna.

Start wycieczki wyznacza Witów w Dolinie Chochołowskiej. Wchodzimy na zielony szlak po 30 minutach wędrówki asfaltową drogą docieramy do rozwidlenia szlaków na wysokości Wielkich Turni (1351 m n. p. m. ). Wybieramy czarny szlak, biegnący przez Dolinę Starorobociańską. Mijając po drodze Ornak (1854 m n. p. m.) po ponad dwóch godzinach wędrówki docieramy na Siwą Przełęcz (1812 m n. p. m.).

Po kolejnych 25 minutach dochodzimy do Raczkowej Przełęczy i zmieniamy szlak na czerwony. Po półgodzinnym marszu możemy w końcu odetchną – weszliśmy na Starorobociański Wierch.

Powrót odbywa się ta samą trasą. Wraz z dojściem na szczyt, zajmującym 4 godziny mamy przyzwoitą 7-godzinną wycieczkę, po której należy nam się solidny wypoczynek w bukowiańskich termach.

Kalendarz imprez « »