Spytkowice

Spytkowice

Spytkowice to, leżąca w województwie małopolskim, mniej znana miejscowość turystyczna Podhala. A szkoda, bo znajdują się tutaj prawdziwe perełki architektury. Te urokliwe tereny mają także bardzo ciekawą historię.

W skrócie

Średniowieczne dzieje Spytkowic sięgają XIII wieku. W 1229 roku odbył się tutaj zwołany prze księcia Henryka Brodatego wiec rycerstwa śląskiego i małopolskiego. XIV-wieczne Spytkowice były już dużą i zamożną osadą. Aż do końca XV wieku pozostawały wsią książęcą a kolejni właściciele należeli do wielu znakomitych rodów szlacheckich. Myszkowscy, Lubomirscy, czy też Potoccy to zaledwie kilka ze znamienitych polskich rodów władających wsią.

W I połowie XVI wieku w Spytkowicach wzniesiono stojący do dziś gotycko-renesansowy zamek. Wtedy także powstał wczesnobarokowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W nim też umieszczony znany z licznych łask obraz Matki Boskiej Spytkowickiej.

Najważniejsze wydarzenia

Pierwszy historyczny zapis o Spytkowicach pochodzi właśnie z 1229 roku, kiedy to książę Henryk chciał pozyskać rycerstwo przeciwko księciu mazowieckiemu, Konradowi. Oczywiście walka rozgrywała się o tron na Wawelu. Historyk Jan Długosz odnotował nawet zranienie księcia podczas jednej z mszy świętych i jego uwięzienie w Płocku.

Pół wieku później zapanował spokój a Spytkowice znalazły się w granicach województwa opolskiego. W 1315 roku wieś znalazła się w granicach odrębnego tworu, jakim było księstwo oświęcimskie. Pozostała tam przez blisko dwa wieki. Takie usytuowanie wpłynęło na pewno na bogactwo i wzrost gospodarki, bowiem Spytkowice znalazły się na trakcie handlowym Szlaku Nadwiślańskiego.

Jeszcze przed 1322 rokiem powstała we wsi pierwsza drewniana świątynia. Po 1445 roku Spytkowice wchodzą w skład księstwa Zatorskiego. W 1488 roku przestają być wsią książęcą i stają się prywatną własnością rodu Myszkowskich. Rok 1622 przynosi kolejnego właściciela – zostaje nim Mikołaj Szyszkowski, starosta lelowski.

W 1643 roku Zostaje ukończona budowa murowanej świątyni pw. Katarzyny Aleksandryjskiej. Duże zasługi pod to wydarzenie położył Opaliński (współtwórca czasopisma „Merkuriusz Polski”). Po Opalińskich, w 1700 roku, Spytkowice znów zmieniły właściciela. Został nim ród Spytkowskich. Przez pewien czas władała tutaj Maria Czartoryska wraz ze swoją córką Izabelą Lubomirską. Ostatnim właścicielem przed wojną był Adam hrabia Potocki. Po zakończeniu działań wojennych majątek przeszedł na własność skarbu państwa.

Kalendarz imprez « »