Schronisko na Hali Ornak im. Walerego Goetela

Schronisko na Hali Ornak im. Walerego Goetela

Już w 1875 roku stała przy Lodowym Źródle altana wybudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie. Druga powstała w 1892 roku na Polanie Smytniej a trzecia – w 1896 roku na brzegu Stawu Smreczyńskiego. Do dziś nie przetrwał żaden z budynków.

Pierwszy budynek schroniska stricte turystycznego stanął tutaj w 1909 roku. Leżał on na Polanie Pysznej i już w dwa lata później został zmodernizowany. Podczas II wojny światowej ukrywali się w nim partyzanci radzieccy oraz tatrzańscy kurierzy, udający się na Węgry. W 1945 roku schronisko uległo zniszczeniu.

Dzisiejsze schronisko, znajdujące się na Małej Polanie Ornaczańskiej wybudowano w 1948 roku. Jego bryła jest utrzymana w stylu nowozakopiańskim.  Schronisko czynne jest przez cały rok. Może pomieścić 50 osób, dla których przeznaczono pokoje 2-, 4- oraz 8-osobowe (w tym najdroższe - 2-osobowe z umywalką). W budynku za darmo dostaniemy legendarny wrzątek i zamówimy całodniowe wyżywienie.

Jak na prawdziwie górskie warunki przystało – energia elektryczna jest tu dostępna czasowo, tak jak ciepła woda. Agregat prądotwórczy jest wyłączany o godzinie 23. Przemoknięci turyści mogą osuszyć swoje ubrania w specjalnym pomieszczeniu.

Bliskość lasów sprawia, że koło schroniska można spotkać półoswojone listy, niedźwiedzie oraz jelenie.

Budynek jest punktem wypadowym do Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej a także jaskiń: Mroźnej, Mylnej i Raptawickiej. 30 minut zajmie nam dojście do Smreczyńskiego Stawu lub Wąwozu Kraków.

Kalendarz imprez « »