Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II

Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II

Dopiero wiek XX przyniósł zainteresowanie Doliną Chochołowską. W 1911 roku u wylotu Doliny Starorobociańskiej wzniesiono schron z 12 miejscami noclegowymi. Przetrwał on do 1932 roku, ale był często niszczony i ograbiany. W 1945 roku spłonęło schronisko na Polanie Chuciska, które było prywatną własnością Bukowskich z Ratułowa. Rok później ogień strawił bacówkę na Starorobociańskiej Równi. Już w 1931 roku można było nocować w niewykończonym jeszcze nowym schronisku na południowym krańcu Polany Chochołowskiej. W 1935 roku zainstalowano w nim centralne ogrzewanie. Ostatnie dni wojny nie oszczędziły tego miejsca. Schronisko spłonęło w 1945 roku.

Od 1946 roku funkcjonowało prywatne schronisko Blaszyńskich , które mieściło się w rejonie Wyżnej Bramy Chochołowskiej. Dzisiaj jest to leśniczówka.

Polski Związek Narciarski rozpoczął budowę obecnego schroniska w 1951 roku. Dysponuje ono 121 miejscami noclegowymi z czego aż 44 miejsca znajdują się w 2-osobowych pokojach. Ponadto jest tu duża jadalnia, świetlica, bar, darmowy wrzątek, TV-SAT, czytelnia, bilard. Przez całą dobę można skorzystać z ciepłej wody w łazienkach a pełen wyżywienie zamówić w godzinach 8:00-20:00. Można tu też zorganizować imprezę lub konferencję.

Okolica schroniska tchnie tatrzańskim folklorem. Od maja do września prowadzony jest tutaj kulturowy wypas owiec. Można też kupić oscypki, bunc i żentycę. W ostatnią niedzielę czerwca w okolicznej kaplicy odprawiany jest odpust. W zimie można koło schroniska pojeździć na nartach.

Ze schroniska można dojść do dolin: Kościeliskiej i Chochołowskiej oraz Żarskiej i Rohackiej (na Słowacji). Jest to także lubiany punkt wypadowy na słowackiej Rohacze.

Kalendarz imprez « »