Sarnia Skała - trasa piesza dla rodzin

Sarnia Skała - trasa piesza dla rodzin

Kto ma ochotę zwiedzić w Tatrach miejsce ciekawe, ale niekoniecznie zmęczyć się potwornie lub zabiera ze sobą kogoś, kto Tatry dopiero poznaje z pewnością powinien wybrać się na Sarnią Skałę.

Ten niezbyt wysoki szczyt (1377 m n. p. m.) leży w pasie reglowym Tatr Zachodnich Między Doliną Białego a Doliną Strążyńską. Nie jest to może wyprawa dla rodzin z wózkiem, ale już zręczny kilkulatek może pokusić się o wycieczkę z rodzicami w te tereny. Dobrze jednak wybrać te trasę po sezonie, bo zdarza się, że ze względu na doskonałe widoki na Giewont i Zakopane jest ona tłumnie oblegana przez turystów.

Sarnia Skała to skalista grań o długości około 300 metrów, wznosząca się nad Doliną ku Dziurze i Spadowcem. Na południu oddziela ją od Suchego Wierchu Czerwona Przełęcz.

Dawniej nazywano Sarnią Skałę Małą Świnicą lub Świniczką. Stanowiła też nie lada gratkę dla poszukiwaczy skarbów.

Szczyt Sarniej Skały to wspaniałe miejsce dla małych odkrywców. Jej skaliste ściany porasta wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin. Znajdziemy tu m.in. sosnę drzewokosą, jarząb nieszpułkowy a nawet mącznicę lekarską. Wśród miniaturowych krzewinek spotkamy wierzbę alpejską a z innych roślin: różeniec górski i jaskiej alpejski.

Sarnia Skała jest ciekawa pod jeszcze jednym względem – obserwuje się na niej obniżenie wszystkich pięter roślinności. Górna granica lasu schodzi tutaj do 1300 m n.p.m. Do takiego stanu doprowadziło silne zaciemnienie przez ściany Giewontu oraz północno-zachodnie wiatry wiejące z Przełęczy na Grzybowcu.

Na Sarnią Skałę dostaniemy się czarnym szlakiem, wiodącym Ścieżką Pod Regalami. Z Kalatówek to tylko 1,25 h drogi. Powrót powinien zająć mniej więcej godzinę.

Podpowiadamy też, że najlepszą nagrodą dla małego wędrowca, który ja zdobędzie będzie możliwość spędzenia wspaniałego wieczoru w termach bukowiańskich. Warto!

 

Kalendarz imprez « »