Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

Tatry nieodłącznie kojarzą się z podhalańska religijnością. Chyba nigdzie w Polsce nie można znaleźć tylu kościołów, kapliczek i sanktuariów. Górale szczególną czcią otaczają Matkę Bożą. Jej wizerunki w postaci figur i obrazów zdobią do dziś niejedno domostwo. Swój szacunek dla     Maryji wyrazili również w obwołaniu jej Gaździną Podhala.

Historia

Jej sanktuarium stoi w najstarszej na Podhalu parafii – w Ludźmierzu. Historia tego miejsca sięga XIII wieku i związana jest z rodem Gryfitów, który od XII wieku zarządzał Podhalem. Ówczesny krakowski wojewoda – Teodor – rozpoczął w 1234 roku wznoszenie modrzewiowego kościoła i sprowadził w te okolice cystersów. Obok kościoła zbudowano kryty gontem niewielki klasztor. Zabytkowe budynki spłonęły pod koniec XVIII wieku. Do 1824 roku cystersi zarządzali parafią a później przekazali ją pod kuratelę diecezjalną. Obecna, murowana świątynia pochodzi z lat 1869-1877. Wzniesiono ją w miejscu danego kościoła i nadano jej neogotycki charakter. Przeniesiono do niej również rokokowy ołtarz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej. Od 2001 roku kościół nosi miano bazyliki mniejszej.

Cystersi

Kult Matki Boskiej w Ludźmierzu wprowadzili i szerzyli cystersi. Już od średniowiecza cudowna figura przyciągała turystów. Początkowo jednak znajdowała się w bocznym ołtarzu . W głównym umieszczona była, uchodząca pod względem artystycznym za piękniejszą i nieco młodsza figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Liczący 125 cm posążek ma około 600 lat. W 1963 roku figurę koronował sam kardynał Wyszyński. Jej replika stoi przy cudownym źródełku u wejścia do sanktuarium.

Legenda

Z figurą związana jest jedna z podhalańskich legend, mówiąca o kupcu, którego noc zaskoczyła na bagnach. Pełen strachu zaczął się modlić i wtedy zjawiła się przed nim otulona w złocisty płaszcz piękna Pani. Dzięki jej słowom konie nabrały mocy i wyciągnęły wóz w grzęzawiska. Świetlista postać prowadziła kupca, który kiedy zorientował się, że to Matka Boska, chciał jej podziękować. Wtedy figura zniknęła a w miejscu, gdzie klęczał kupiec zaczęło bić cudowne źródełko. Kupiec ślubował przyniesienie do kościoła w Ludźmierzu figurki podobnej do postaci, jaką widział. Złożone śluby spodobały się Bogu, który obdarzył posążek i źródełko niezwykłymi właściwościami.

Zwiedzamy

Do Ludźmierza warto przyjechać także ze względu na piękne otoczenie sanktuarium. Zadbany Ogród Różańcowy skrywa w sobie naturalnej wielkości figurę klęczącego Jana Pawła II. Znajdują się tutaj również Wrota Wiary, nad którymi wisi dzwon. Jeśli ktoś chce symbolicznie ogłosić światu i niebu duchowe odnowienie – powinien, po odmówieniu specjalnej modlitwy, uderzyć w niego.

Najważniejsze dla Ludźmierza święta do 15 sierpnia oraz pierwsza niedziela września, zwana potocznie Matki Boskiej Siewnej. Wówczas góral dziękują swojej patronce za zbiory.

Również w sztuce Ludźmierskie Sanktuarium pozostawiło swój ślad – Nieszpory Ludźmierskie reprezentowały Polskę w 1998 roku na Światowej Wystawie Expo w Lizbonie.

Ludźmierz czeka na pielgrzymów przez cały rok. Można tu przyjechać przy okazji odwiedzin innych podhalańskich miast, np. Zakopanego lub Bukowiny Tatrzańskiej.

Kalendarz imprez « »