Przełom Białki pod Krempachami - rezerwat jakich mało

Przełom Białki pod Krempachami - rezerwat jakich mało

Znacie na pewno hasło „Żubr pod dębem w Tatrach”. Zapewniamy jednak, że tych sympatycznych zwierząt nie spotkacie w naszych najwyższych górach. Nie ma tu odpowiednich dla nich warunków do życia. Są jednak takie miejsca i widoki, które z całą pewnością koniecznie trzeba zobaczyć.

Oprócz TPN-u w Tatrach polskich są też mniejsze rezerwaty przyrody. Należy do nich Przełom Białki pod Krempachami, zwany przez miejscowych górali Czerwonymi Skałkami. To miejsce znane jest Polakom głównie z filmografii – kręcono tutaj sceny do kultowego „Janosika” oraz filmu „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

Między Tatrami a Pieninami

Rezerwat Przełom Białki to miejsce niezwykłe – tak różne od położonego w pobliżu przełomu Dunajca (Pieniny). Woda jest tu znacznie bardziej czysta a rzeka ma zdecydowanie bardziej górski charakter.  Dno Białki stanowią otoczaki – wygładzone przez wodę kamienie.

Śladem działalności człowieka na tym terenie jest brak otoczaków o średniej wielkości. Zostały one bowiem wykorzystane przez okolicznych górali jako podmurówka ich gospodarstw.

Powrót do przeszłości

Białka, nieco inaczej niż Dunajec płynie swobodnie pomiędzy skałami i nie przebija się przez górski masyw. Okoliczne wzniesienia stanowią za to doskonały punkt obserwacyjny. Turystów przyciąga w to miejsce Jaskini Obłazowa. Naukowcy trafili tu na ślady bytności człowieka neandertalskiego oraz na bumerang. Po rozpoczęciu wykopalisk jaskinia została zamknięta dla turystów.

Przełom Białki to miejsce niezwykłe pod jeszcze jednym względem – rzeka stanowi naturalną granicę między Podhalem a Spiszem. Wyjątek to Nowa Biała – wieś, leżąca po podhalańskiej stronie rzeki. Zabudowa tej wsi różni się diametralnie od domostw w pozostałej części Podhala a jej mieszkańcy nie utrzymują położoną w pobliżu Białką Tatrzańską żadnych kontaktów.

Na sportowo

Przełom Białki to raj dla wspinaczy. Znajduje się tu około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, z których najbardziej ekstremalna (na ścianie Kramnicy) ma 30 metrów wysokości.

Ze względu na swoje piękno Przełom Białki jest miejscem chętnie wybieranym przez turystów na różnego rodzaju formy wypoczynku. Kamieniste plaże i lodowata woda dają możliwość schłodzenia się w upalne dni. Niestety – mimo zakazu rozpalane są tu ogniska a właściciele quadów rozjeżdżają okoliczne drogi ciężkim sprzętem. To wszystko sprawia, że pomimo utworzenia w ty m miejscu rezerwatu – Biała wciąż wymaga troski i uwagi.

Kalendarz imprez « »