Przełęcz Zawrat

Przełęcz Zawrat

Zawrat – najsłynniejsza, owiana legendami przełęcz polskich Tatr. Jest częścią szlaku Orlej Perci – niezwykle wymagającej technicznie trasy. Dojście tutaj nie jest dla każdego możliwe. Przełęcz ta stanowi niejako sprawdzian taternickich umiejętności wędrowca. Wejście Szlakiem od Doliny Gąsienicowej należy do najtrudniejszych. Niemniej jednak – była i jest chętnie odwiedzana ze względu na niesamowite walory krajobrazowe.

Zdecydowanie najłagodniejszą wersją szlaku spośród trzech dostępnych jest ten wiodący z z Palenicy Białczańskiej do Doliny Roztoki i dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Czas przejścia to około 4 godz. i 25 min. Po drodze można podziwiać wodospad Siklawa – najwyższy w Polsce.

Dwa inne szlaki – wiodące z Kasprowego Wierchu przez Świnicę lub z Kuźnic przez Przełęcz Między Kopami wymagają obycia ze skałą i ekspozycją.

W drodze na Zawrat często tworzą się turystyczne zastoje. Wynika to najczęściej z potrzeby tzw. mijanek na szlaku. Ważna jest wówczas szczególna czujność i rozwaga. W eksponowanych miejscach obowiązuje zasada jeden turysta na jednej sekcji łańcucha.

Często zdarza się, że porwani opowieściami innych turyści decydują się na ekspedycję w stronę Zawratu. Nierzadko takie wyprawy kończą się interwencją GOPR-u, zwłaszcza kiedy taki turysta stanie oko w oko z niemniej sławną niż sam Zawrat drabinką na Orlej Perci. To nie jest przełęcz dla początkujących!

Kalendarz imprez « »