Przełęcz Krzyżne

Przełęcz Krzyżne

Krzyżne uważane jest za jedną z najpiękniejszych przełęczy Tatr polskich. Stanowi zwieńczenie szlaku Orlej Perci i można z niej podziwiać wspaniałe widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

Jak tu dotrzeć? Przełęcz Krzyżne znajduje się w Tatrach Wysokich pomiędzy dolinami Pańszczycą i Roztoki. Jej wysokość to 2112 m n.p.m. Najbliższe jej szczyty to Waksmudzki Wierch i Mały Wołoszyn i Kopa. Krzyżują się tu również granie odchodzące od Świnicy, Wołoszyna, Koszystej i Buczynowych Turni.

Krzyżne to trawiasta rówień o powierzchni 1,2 ha. Przełecz zaczęła być odwiedzana przez turystów już w 1865 roku. Popularnością cieszyły się wówczas wycieczki, podczas których podziwiano wschody słońca z pobliskiego Wołoszyna a także raczono się panoramą tatr. Do 1915 roku stała tu kamienna chatka, wybudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie. Dzisiaj pozostały tylko fragmenty jej murów. Pierwszego wejścia z grupą turystów na Krzyżne dokonał Ludwik Zejszner w 1838 roku.

Nazwa przełęczy pochodzi od miejsca, w którym krzyżują się trzy grzbiety. Inne nazwy tego miejsca to Krzyżne Polskie (dla odróżnienia od szczytu Krzyżne Liptowskie) lub Krzyżne Wołoszyńskie.

Kalendarz imprez « »