Poronin

Poronin

Poronin to obecnie jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości Podhala. W XIX wieku był o wiele bardziej popularny niż zatłoczone dzisiaj Zakopane. Po wzroście zainteresowania tym ostatnim, stał się na powrót spokojną miejscowością, która pomimo tłumów turystów pozostaje dobrą alternatywą dla wszystkich, poszukują cichszego miejsca, turystów.

Dzieje Poronina to bardzo długa historia pasterskiej polany. Dopiero w XVII wieku pojawiają się pierwsze wzmianki o wsi. Około 1620 roku można mówić o Poroninie jako o odrębnej wsi.

Aż do XIX wieku w Poroninie nie było kościoła. Rok 1806 przyniósł budowę kaplicy, ale prawdziwa świątynia powstała tutaj dopiero niemalże trzydzieści lat później. W 1915 roku pożar strawił drewniany kościół. Ten, który można podziwiać do dzisiaj został wzniesiony w 1926 roku.

Na początku XIX wieku we wsi powstał zakład do obróbki żelaznej surówki. Z tego też okresu pochodzi nazwa części miejscowości – Kośne Hamry (w Poroninie produkowano kosy i lemiesze).

W Poroninie bywali znani i wielcy twórcy polskiej kultury. Uroki Tatr podziwiali stąd m.in. Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan oraz Leon Wyczółkowski. W latach 1913-1914 bywał w pobliskim Białym Dunajcu Włodzimierz Lenin.

Obecnie w Poroninie znaleźć można wiele miejsc noclegowych i bardzo gościnną atmosferę. Z góralskich zagród dochodzi często beczenie owiec. Przepiękna panorama Tatr stanowi jeden z największych walorów tej miejscowości.

Z Poronina jest tylko kilka kilometrów do osławionej Bukowiny Tatrzańskiej, w której można zażywać leczniczych kąpieli w basenach termalnych.

Kalendarz imprez « »