Podhale

Podhale

Podhale to kraina geograficzna, leżąca u podnóża Tatr i obejmująca swoim zasięgiem Pogórze Gubałowskie, kotlinę Orawsko-Nowotarską i Pieniński Pas Skalicowy.

Jego najwyższą częścią jest Pogórze Gubałowskie ze szczytem Gubałówką, które zbudowane zostało z piaskowców, tworzących flisz podhalański. Najwyżej położoną miejscowością Podhala i Polski jest Ząb (1013 m n.p.m.). Strome stoki, schodzące w kierunku Rowu Podtatrzańskiego stanowią doskonały punkt obserwacyjny panoramy Tatr.

Od północy Pogórze Gubałowskie ewoluuje w Kotlinę Orawsko-Nowotarską, czyli najniżej położoną część Podhala. Kotlina Orawska zaś ciągnie się po Działy Orawskie. Najwyższy szczyt tego obszaru to Pająków (934 m n.p.m.). Granica wschodniej części kotliny przebiega umownie między Szaflarami a Ludźmierzem. Najważniejszym ośrodkiem kulturalno-gospodarczym regionu był i jest Nowy Targ. Wschodnie granice kotliny wydziela Brama Pienin z malowniczym Przełomem Białki. Od północy obszarem granicznym jest pasmo Gorców z najwyższym szczytem, Turbaczem (1310 m n. p. m.).

Kalendarz imprez « »