Nowy Targ – historyczna stolica Podhala

Nowy Targ – historyczna stolica Podhala

Potocznie zwany przez górali Miastem, położony u zbiegu Czarnego i Białego Dunajca, Nowy Targ jest największym miastem Podhala. Ma bardzo bogatą historię i, jak większość tatrzańskich miasteczek, nieodparty urok. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę, bo – wbrew pozorom – Nowy Targ ma bardzo bogatą historię. Oto najważniejsze fakty z dziejów miasta.

Dzieje miejscowości

Początki miasta a raczej osadnictwa na tym terenie datuje się na XIII wiek. Wówczas to Bolesław Wstydliwy zezwolił cystersom na osiedlanie się w tej okolicach. Nowy Targ został dosyć szybko lokowany na prawie magdeburskim, ponieważ jego położenie było niezwykle ważne ze względu na kontakty handlowe z Węgrami. Jak na punkt przygraniczny przystało, Nowy Targ miał swoją komorę celną a głównymi towarami eksportowymi były sól i ołów.

Osada rozrosła się dopiero za Kazimierza Wielkiego. Król nadał miastu ponownie lokację i połączył je ze Starym Cłem – pobliską miejscowością. W Nowym Targu powstał kościół parafialny pw. Świętej Katarzyny oraz nowe miasto, co znacząco wpłynęło na rozkwit życia w tej okolicy.

Miasto było na tyle ważnym punktem, że jego mieszkańcy nie musieli płacić cła krakowskiego a także otrzymali liczne przywileje od króla. Na przestrzeni wieków kwitło tutaj wszelkie rzemiosło.

Aż do rozbiorów Nowy Targ pozostawał własnością królów.  Jednak już wcześniej nawiedziły go liczne klęski – w tym kilka pożarów i epidemia dżumy.

W czasie II wojny światowej miasto było siedzibą konspiracyjnej Konfederacji Tatrzańskiej. Po wojnie Nowy Targ zaczął rozwijać się pod względem kulturalnym i urbanistycznym. Powstawały nowe osiedla, drogi oraz miejsca pracy. W 1994 roku utworzono Euroregion Tatry. Zrzesza on trzynaście polskich gmin przygranicznych, słowackie miasta i kilka powiatów. Celem euroregionu jest ochrona dóbr środowiska naturalnego i rozwój gospodarczy. Także pod jego patronatem organizowane są dni kultury polskiej i słowackiej.

Kilka chwil w mieście i na szlaku

Dlaczego warto tu przyjechać? Miłośnicy kajakarstwa mogą wziąć udział w spływie im. Tadeusza Pilarskiego – jednej z najstarszych tego typu imprez w Europie. Wielbiciele piękna górskich wędrówek z pewnością nie ominą wielu szlaków wiodących przez Gorce. Z Nowego Targu można wybrać się pieszo na łatwo dostępny szczyt tego pasma – Gorce a także na malowniczy Turbacz. Warto wspomnieć, że do podnóża Turbacza dochodzi Dolina Ochotnicy, w której leży najdłuższa w Polsce wieś – Ochotnica.

Z Nowego Targu wiedzie pięć szlaków turystycznych. Na swojej drodze możemy też spotkać zabytki sakralne, jak np. kościół pw. Świętej Anny z końca XV wieku i wspomniany już kościół pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Warto także przejść się na Stary Rynek. Dawniej odbywały się tutaj tradycyjne podhalańskie targi. Dzisiaj miejsce to otaczają zabytkowe kamieniczki mieszczańskie i choć większość z nich spłonęła w XVIII wieku, to zostały odbudowane. Nie sposób pominąć także Ratusza, który góruje nad rynkiem. Oczywiście stoi on w miejscu drewnianego poprzednika. Dwukondygnacyjny budynek z wieżą i iglicą pochodzi z XIX wieku. W pobliżu znajduje się także kapliczka św. Jana Kantego, poświęcona w 1904 roku.

Z Nowego Targu pochodzi kilkanaście znanych osób. Są to m.in. Stefan Chowaniec – hokeista, Stanisław Snopek – komentator sportowy, Andrzej Waligórski – poeta i satyryk, Janusz Stokłosa – pianista i kompozytor i wielu innych.

Kilka kilometrów do relaksu

Do miasta możemy dojechać pociągiem, który swój bieg zakończy w Zakopanem.  Jeśli jednak zapragniemy tutaj wysiąść i pozwiedzać a później poszukać jakiegoś hotelu w okolicy – też na tym skorzystamy. Z Nowego Targu mamy jedynie 20 minut drogi w linii prostej do Bukowiny Tatrzańskiej. A tutaj czekają na nas relaksujące termy i bogate pakiety spa. Tego nie można przegapić!

Kalendarz imprez « »