Najbardziej wytrzymałe rośliny Tatr

Najbardziej wytrzymałe rośliny Tatr

Nie tylko turyści próbują przetrwać w Tatrach. Na niełatwy żywot skazani są również ich mieszkańcy – w tym kwiaty. O ile zmarznięty ceper pogna do cieplutkich basenów termalnych, o tyle już taki kwiat może nie przeżyć pierwszych śniegów. Na szczęście rośliny znalazły sposoby na survival wśród skał.

Intensywna turystyka górska, niesprzyjający klimat i krótki okres wegetacji sprawiają, że tatrzańska flora musiała przystosować się do przetrwania najgorszego. Jak? O tym poniżej.

Najlepszą i najbardziej skuteczna formą przedłużenia gatunku jest opracowanie odpowiednich metod rozmnażania. Rośliny tatrzańskie robią to albo poprzez wielokrotne wydawanie nasion w ciągu roku (jak lepnica bezłodygowa), albo poprzez rozmnażanie żyworodne (np. rdest żyworodny). Ta ostatnia metoda polega na wytwarzaniu małych roślinek na istniejących pędach a następnie na zrzucaniu ich na ziemię. Takie roślinki ukorzeniają się następnie i rosną, dając kolejne okazy.

Kosodrzewina zrezygnowała natomiast z liści, co zrobiło też sporo innych roślin. Oszczędność przy procesie zrzucania ich na zimę a przez to – tuż po stopnieniu śniegu roślina może zająć się właśnie procesem rozmnażania.

Wyścig do życia rozpoczyna się w Tatrach wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Korzystają z tego np. krokusy, które jako pierwsze kwiaty pokrywają tatrzańskie hale kobiercami fioletowych dywanów. Jeszcze inne rośliny natura wyposażyła we włoski, które pomagają im chronić się przed nadmiernym parowaniem wody i chronią przed gwałtownymi skokami temperatur. Takie włoski ma np. dzwonek alpejski. Borówka brusznica zamiast nich ma liście pokryte warstwą wosku. Przed zimnem mogą roślinę ochronić także specjalne substancje chemiczne zapobiegające zamarzaniu wody w jej komórkach. Taki system ochrony stosuje np. goryczka wiosenna. Lepnica bezłodygowa postawiła na zasadę przeżycia w grupie. Z kolei krzewinki szpalerowe, takie jak dębik ośmiopłatkowy maksymalnie skróciły swoje łodyżki, by zapobiec m.in. oderwaniu od podłoża przez wiatr.

Wiele tatrzańskich roślin kusi zapachem, kształtem i prześciga się w kolorach – wszystko po to, by zwabić zapylające je owady.

Jeśli chcecie przekonać się o innych sposobach przetrwania – wybierzcie się na wycieczkę w góry z atlasem roślin. Dobrym celem są Czerwone Wierchy, na których można spotkać wiele ze wspomnianych gatunków.

Kalendarz imprez « »