Mięguszowieckie Szczyty

Mięguszowieckie Szczyty

 Te jedne z najwyższych i zarazem najtrudniej osiągalnych szczytów Tatr nie od dziś rozpalają wyobraźnię turystów. Mięguszowieckie Szczyty składają się z trzech wierzchołków, z których Mięguszowiecki Szczyt Wielki jest drugim co do wielkości granicznym masywem Polski (zaraz po Rysach).

Nazwa szczytów pochodzi od rozpościerającej się pod nimi Doliny Mięguszowieckiej; ta z kolei wzięła nazwę od Mięguszowców – miejscowości na Słowacji. Przed 1852 rokiem, kiedy to po raz pierwszy użyto obecnej nazwy masywu, Mięguszowieckie nazywane były Hrubymi Wierchami.

Masyw oddziela dwie doliny – wiodącą do Morskiego Oka Dolinę Rybiego Potoku, po polskiej stronie oraz, wspomnianą już wcześniej, słowacką Dolinę Mięguszowiecką. Od północnego zachodu Mięguszowiecki Szczyt Wielki oddzielony jest Hińczową Przełęczą od Cubryny. Od południa graniczy z Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim przez Mięguszowiecką Przełęcz Wyżnią. W jego pobliżu znajduje się również chętnie odwiedzana przez turystów Przełęcz Pod Chłopkiem. Mięguszowiecki Szczyt Wielki to dwa Wierzchołki, rozdzielone Mięguszowiecką Szczerbiną. Wschodnia ściana masywu opada do Bańdziocha, czyli Wielkiego Kotła Mięguszowieckiego.

Mięguszowiecki Szczyt Czarny schodzi w stronę Czarnego Stawu a jedna z jego ścian kończy się Kazalnicą Mięguszowiecką. Droga wiodąca tutaj wymaga znajomości technik wspinaczki wysokogórskiej i często jej wykorzystywana do taternickich treningów.

Nawet najniższy ze szczytów – Mięguszowiecki Szczyt Pośredni – nie jest bezpieczną i łatwą górą. W zasadzie – na żaden z nich nie wiodą szlaki turystyczne a każda próba wejścia i zdobycia ich wymaga pomocy doświadczonego przewodnika.

Mięguszowieckie Szczyty kryją w swoich zakamarkach wiele ciekawych rzeczy. Na przykład w Wielkim Kotle Mięguszowieckim można dostrzec Śnieżnik – wielki płat wiecznego śniegu. Stanowi on pozostałość po lądolodzie i jest zaliczany do największych w Polsce. Ma on grubość kilkudziesięciu metrów i liczy sobie około 400 lat. Również w Śnieżniku bardzo szybko odkryto radioaktywne pozostałości katastrofy czarnobylskiej. Wyniki badań utajniono jednak na lata i zakazano o nich mówić. I jeszcze jedna ciekawostka – w lodowcu skryte są nasiona roślin sprzed kilku wieków. Należą one do roślin, które dawniej rosły, ale dziś już nie występują w Tatrach.

Ponieważ Mięguszowieckie Szczyty znane są z tego, że bardzo często schodzą na ich zboczach lawiny, radzimy podziwiać ich piękno z perspektywy tatrzańskich dolin. A spragnionych piękna Tatr i prawdziwego relaksu zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej. Wszak woda termalna w tamtejszych basenach też ma w sobie bogactwo mineralne skał sprzed tysięcy lat.

Kalendarz imprez « »