Krupówki – duma Zakopanego

Krupówki – duma Zakopanego

Jak Tatry to Zakopane. A jak Zakopane to oczywiście Krupówki. To jedna z najbardziej znanych ulic w Polsce. Warszawa ma swój Nowy Świat, Kraków Floriańską a Zakopane właśnie Krupówki.

Do dzisiaj ulica, choć zamieniona w handlowy deptak, pozostaje centralnym punktem miasta. Dawniej była to zaledwie wąska ścieżka, łącząca Zakopane z Kuźnicami. Jej trasa przebiegała przez lasy, bagna i rozproszone zabudowania. Nazwa Krupówek pochodzi od pobliskiej polany – Krupówek, należącej w przeszłości do rodziny Krupowskich albo Krupów. W Kuźnicach znajdowała się niegdyś huta. Krupówki łączyły ją z kościołem w Zakopanem, w związku z tym były coraz bardziej uczęszczane. Pod koniec XIX wieku (około 1870 roku) Krupówki nabrały obecnego wyglądu ulicy.

W miarę napływu turystów i rozrostu wsi, jaką było wtedy Zakopane, Krupówki coraz bardziej wydłużały się. W 1878 roku na podmokłej polanie, na wysokości dzisiejszej Kawiarni Europejskiej, staną pierwszy dom letniskowy. Wybudował go Walery Eljasz. W 1880 roku Krupówki ciągnęły się już od ul. Kościeliskiej do wysokości dzisiejszej Ścieżki pod Reglami. W 1885 roku odcinek między ul. Chałubińskiego i dzisiejszą Kraszewskiego nazwano ul. Zamoyskiego.

Na początku XX wieku Krupówki nabrały typowo miejskiego charakteru.  Stanęły tu kamienice a do ich powstania przyczynił się pożar z 1899 roku. W latach 90. XX wieku ulica przeszła gruntowną renowację. Betonowo-granitowa kostka i nowe ławeczki do dziś zachęcają do wypoczynku.

Wszystkich przybywających do Zakopanego zapraszamy oczywiście do zwiedzenia okolicznych wsi i miejscowości. Nie tylko stolica Podhala ma wiele do zaoferowania. Na rodzinne wypady proponujemy np. wypad do Bukowiny Tatrzańskiej i wspaniałych basenów termalnych.

Kalendarz imprez « »