Krokusy w Tatrach

Krokusy w Tatrach

Jeśli ktoś choć raz był wiosną w okolicach Polany Chochołowskiej w Tatrach, na pewno do końca życia nie zapomni ukwieconych fioletem połaci doliny. Tak jak zwierzęcym symbolem Tatr jest niedźwiedź, najbardziej znane szczyty to Rysy i Giewont, tak rośliną, która najbardziej kojarzy się z tymi górami jest krokus.

Szafran spiski

Krokus to jedynie potoczna nazwa tego przepięknego, zwiastującego nadejście wiosny kwiatu. W góralskiej gwarze mówi się o nim także fjałek lub tulipek. Jest to roślina spokrewniona z uprawnym szafranem, z którego otrzymuje się najdroższą przyprawę świata. By otrzymać 1 kg aromatycznych pręcików potrzeba aż 10 tysięcy suchych krokusów uprawnych. Chyba na szczęście szafran spiski nie nadaje się do przyprawiania. Inaczej bowiem nie tylko byłby zadeptywany i wyrywany przez turystów ale do tego jeszcze pozyskiwany do celów kulinarnych.

Ochrona

Szafran spiski, jako gatunek charakterystyczny dla terenów Tatr i spotykany poza nimi jedynie w okolicach Babiej Góry i Gorcach pozostaje pod ścisłą ochroną. Jak na ironię – owa ścisła ochrona wcale nie wpłynęła dobrze na krokusy. W wyniku zaprzestania wypasów zmieniły się warunki biologiczne ziem, na których krokusy do tej pory kwitły. Nie są już tak dobrze nawożone a wysoka trawa coraz bardziej zaczyna je zarastać.

By ratować tatrzańskie krokusy podjęto się na nowo koszenia niektórych polan i przywrócono miejscami kulturowy wypas zwierząt.

Spod śniegu

Szafran spiski kwitnie od marca do kwietnia. Często zdarza się, że na już kwitnące kwiaty spadnie spora śniegowa pierzynka. Wówczas kwiaty ciasto zwijają się i czekaj na stopnienie pokrywy śnieżnej. Ale bywa też tak, że białe polany zostają ukwiecone fioletowym szafranem, który na przekór powrotom zimy ogłasza turystom wiosnę.  Jeśli ktoś ma ochotę nacieszyć oczy tym niezwykłym widokiem a przy okazji nie zmarznąć – może przyjechać do Bukowiny Tatrzańskiej. Oprócz oczywistej radości płynącej z oglądania krokusów może też czerpać ją z kąpieli w gorących Termach. A każda zima, nawet najgorsza weźmie nogi za pas!

Kalendarz imprez « »