Kozia Przełęcz

Kozia Przełęcz

Kozia Przełęcz – należy do szlaku Orlej Perci. Leży między Zamarłą Turnią a Masywem Koziego Wierchu i stanowi połączenie pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów Polskich.

Poprowadzony tu szlak miał dwojakie przeznaczenie – był łącznikiem z Orlą Percią lub asekuracyjną ścieżką, umożliwiającą bezpieczne zejście z grani do którejś z dolin.

Sama przełęcz jest bardzo wąska a szlak trudny i ubezpieczony łańcuchami. W pobliżu przełęczy widać ścianę Zamarłej Turni, na której często trenują taternicy.

Są trzy warianty dojścia tutaj – najtrudniejszy z nich wiedzie czerwonym szlakiem z Kasprowego Wierchu, przez Świnicę, Zawrat i Mały Kozi Wierch. Nie jest to trasa długa, bo liczy zaledwie 4,5 km, ale ekspozycje szlaków potrafią przyprawić o zawrót głowy. Zejście z grani odbywa się 12-metrową drabinką dosłownie zawieszoną nad przepaścią. Mnóstwo łańcuchów i niemożność wycofania się w krytycznym momencie (od Zawratu na Kozią Przełęcz obowiązuje ruch jednokierunkowy) sprawiają, że ten wariant trasy nadaje się tylko dla najlepszych.

Kalendarz imprez « »