Kościół Dębnie Podhalańskim

Kościół Dębnie Podhalańskim

Polska może poszczycić się wieloma zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwo UNESCO. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o jednym z nich – zabytkowym, drewnianym kościółku stojącym w Dębnie Podhalańskim. XV-wieczna świątynia jest tak unikatowa, że jej wnętrza nie wolno fotografować nawet bez użycia lampy błyskowej. Koniecznie ją odwiedźcie!

Gotycki kościółek już na pierwszy rzut oka jest niezwykły. Pierwsza świątynia w Dębnie wzniesiona  została  prawdopodobnie jeszcze w XIII wieku. Dzisiejsza pochodzi z II połowy XV wieku. Do dziś z zabytkowego wystroju zachowały się nawa i prezbiterium. W tym miejscu warto wspomnieć, że to jeden z niewielu kościołów w Polsce i na świcie w tak doskonale zachowanym stanie. Z tego też powodu jako jedyny kościół otrzymał nominację w konkursie na siedem cudów Polski.

Niezwykłe ciekawe jest ruchome wyposażenie kościółka. Uwagę przykuwają dzwonki leżące w prezbiterium. Są tak stare, że mogą pochodzić nawet z V wieku! Ich niezwykłość polega na tym, że dłuższe płytki wydają wyższe tony (odwrotnie niż w standardowych cymbałkach). Tajemnicą jest wykonanie ich ze specjalnego stopu oraz zakopanie ich w ziemi na jakiś czas.

Bajeczna jest również 33-kolorowa polichromia. Widnieje na niej aż 77 motywów w 12 układach. Ornamenty roślinne i geometryczne, które na niej widać były wykorzystywane prawdopodobnie na dworach szlacheckich i magnackich. Polichromia pochodzi najprawdopodobniej z 1500 roku. Do cennych zabytków malarstwa gotyckiego należy również ołtarz główny – tryptyk pochodzący z początków XVI wieku. Widnieją na nim malowidła Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Michała Archanioła oraz sceny pasyjne. Dwa boczne ołtarze z końca XV wieku przedstawiają figury świętych i Matki Bożej. Uwagę zwraca również malowane gotyckie tabernakulum z XIV wieku. Sto lat starszy jest pochodzący z 1380 roku krucyfiks górujący nad ołtarzem. Jest to również najstarszy w kościółku zabytek. Prawdopodobnie pochodzi on jeszcze z pierwszej świątyni, która była tu wzniesiona w XIII wieku.  Niezwykłość krzyża polega na tym, że jego ramiona są naturalnymi gałęziami drzewa.

Jeszcze jednym ciekawym zabytkiem jest XVI-wieczna haftowana chorągiew wojenna z wizerunkiem św. Stanisława ze Szczepanowa. Legenda głosi, że zostawiły ją w tym miejscu wojska Jana III Sobieskiego, wracające ze zwycięzkiej bitwy pod Wiedniem.

Kościółek w Dębnie stał się scenerią w jednym z najbardziej znanych polskich filmów – w Janosiku. To tutaj tytułowy bohater brał ślub z Maryną. I chociaż w filmie pokazano aż trzy świątynie – kaplicę w Dolinie Chochołowskiej, wspomniany kościółek i jeszcze jedną świątynię – to właśnie ten najbardziej utkwił widzom w pamięci.

Podhalański kościół doskonale wpisuje się w otoczenie swoją drewnianą konstrukcją. Jedynym elementem rażącym niektórych turystów jest wymurowanie dawnego koryta rzeki opływającej świątynię dawniej.

Kościół w Dębnie nosi wezwanie św. Michała Archanioła.

Kalendarz imprez « »