Kościelisko

Kościelisko

Kościelisko kojarzy się dzisiaj głównie z największą atrakcją, czyli znajdującą się w pobliżu Doliną Kościeliską. Warto jednak zauważyć, że jest to również całkiem ładna i malowniczo położona wieś podhalańska o stosunkowo krótkiej historii.

Nazwa wsi pochodzi od Doliny Kościeliskiej. Jest to zatem ciekawy wyjątek, bowiem normalnie to od nazw miast, miejscowości i wsi nadaje się nazwy pobliskim obszarom geograficznym. Tak jest np. w przypadku Doliny Chochołowskiej, która leży niedaleko Chochołowa.

Pierwsze wzmianki o Kościelisku pochodzą jeszcze sprzed pierwszej połowy XIX wieku. Wówczas to Kościelisko nie było wsią, a osadą pasterską. Potoczna nazwa, Polany, pochodzi od 21 osiedli, które dawniej były osadami pasterskimi (polanami). Obecna nazwa, Kościelisko, oznacza miejsce, gdzie stał kościół.

Osady pasterskie istniały tu już w XVII wieku. Głównym zajęciem ludności zaś było wydobycie i obróbka żelaza. Kościelisko z Zakopanem łączyła tzw. Droga Żelazna, znana dzisiaj jako Droga Pod Reglami.

Turystyka rozkwitła tutaj w 1902 roku, kiedy to na zboczach Gubałówki otwarto najnowocześniejsze w Tatrach sanatorium dla pacjentów cierpiących na gruźlicę, prowadzone przez małżeństwo Dłuskich.

W Kościelisku urodziło się kilka sławnych osób. Wśród nich należy na pewno wspomnieć Jana Krzeptowskiego-Sabałę, przyjaciela dra Tytusa Chałubińskiego.

Legenda głosi, że Kościelisko stało się jedną ze wsi prze które przeprawiał się, uciekający na Węgry król Jan Kazimierz. Dzisiejsze osiedla zamieszkuje około 4 tysięcy osób.

Kalendarz imprez « »