Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze

Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze

Do Zakopanego przyjeżdża się głownie w celu zwiedzania Tatr. W miasteczku tym są też jednak inne, ciekawe i warte odwiedzenia miejsca. Jednym z nich jest klasztor Albertynów na Śpiącej Górze.

Znany jest także jako klasztor Albertynów na Kalatówkach (nie mylić z klasztorem Albertynek na Kalatówkach). Jest to zespół klasztorno-pustelniczy męskiego zakonu tego zgromadzenia. Położony w obrębie Tatr, na zalesionym szczycie Szerokiego Kalackiego jest idealnym miejscem na oddawanie się modlitwie i kontemplacji. Wiedzie do niego żółty szlak wprost z klasztoru Albertynek. Czas przejścia między budynkami to około pół godziny.

Klasztor powstał w 1902 roku z inicjatywy brata Alberta (Adama Chmielowskiego). Parcel pod budowę pochodził z darowizny hrabiego Władysława Zamoyskiego. W 1926 roku przy klasztorze wybudowano kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wyniku pożaru w 1977 roku cały budynek, wraz z kaplica spłonął. Nową siedzibę zakonnicy otrzymali w 1984 roku.

Klasztor jest miejscem modlitwy i odpoczynku dla pracujących w schroniskach dla bezdomnych zakonników. Od 2004 roku przybywają tutaj również na 2-letni nowicjat kandydaci chcący złożyć śluby zakonne.

Klasztor jest często mijany przez turystów wędrujących po polskich Tatrach. Trudy wędrówki z pewnością wynagrodzą im liczne atrakcje okolic zakopanego, w tym bukowiańskie termy, w których mogą zregenerować ciało i ducha.

 

Kalendarz imprez « »