Kino na Polanie Głodówka

Kino na Polanie Głodówka

Kameralne spotkania filmowe na oszklonym tarasie schroniska, przy stolikach z ciepłą herbatą i kawą. Klub Filmowy Głodówka to najwyżej położone kino w Polsce w Bukowinie, z projekcjami w poniedziałki – najlepsze dokumenty z Festiwalu Podróżników 3 Żywioły i czwartki – fabularne kino konesera.

Chwała na wysokości 1138 m.n.p.m

Klub Filmowy Głodówka, który 10. stycznia br. obchodził już swoje drugie urodziny, stanowi integralną część Schronika na Głodówce, położonego na Polanie Głodówka, na południowym stoku Cyrhli. Rozciąga się stąd przepiękny widok na 76-kilometrową panoramę Tatr. Schronisko jest dobrym punktem wyjścia w polskie i słowackie Tatry Wysokie, bazą dla turystów uprawiających wędrówkę wysokogórską i wspinaczkę czy spacery po tatrzańskich szlakach. Położone 3 km od centrum Bukowiny Tatrzańskiej, stanowi doskonałe miejsce odpoczynku i relaksu.

Pierwszy rok, drugi rok...

O ile pierwszy rok działania KFG bogaty był w wydarzenia i projekcje, o tyle, ze względu na brak wsparcia finansowego, drugi rok był dla KFG mniej owocny. W roku 2011 energii starczyło na 55 projekcji, w tym dwumiesięczny projekt ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich "Kino Polskie Na Wysokości 1138 m”  i kilka specjalnych wydarzeń: Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata (22-25.06), Jesienny Maraton – Muzyka i Animacja (28-30.10) i Tatrzańską Zadumkę Filmową (10-12.11). Esencją tych spotkań były wyselekcjonowane produkcje dokumentalne i fabularne kina niezależnego. Widzowie obejrzeli ponad sto filmów i spotkali się z twórcami kina w liczbie ponad 40-tu osób, których przez ten rok zaprosiło Schronisko Głodówka. Po każdej projekcji odbywała się żywiołowa dyskusja. W roku 2012 KFG postanowiło jednak utrzymać poniedziałkowe projekcje oraz nadal kreować wydarzenia specjalne.

Nawet najbardziej abstrakcyjny pomysł może mieć sens

Schronisko Głodówka jest swoistą Kliniką Kultury, najprężniej działającą placówką kulturalną w gminie, poza Domem Ludowym w Bukowinie. Prócz seansów organizuje się tutaj koncerty tzw. muzyki wartościowej i kilkudniowy Festiwal Muzyczna Zohylina o zasięgu, co najmniej, regionalnym. Jest komenda Podhalańskiego Hufca ZHP, który w tym samym roku się tu zawiązał. Widzowie, na projekcie w Głodówce, dojeżdżali nawet wiele kilometrów po oblodzonych drogach. Szalony pomysł odniósł sukces.

 

Kalendarz imprez « »