Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna

Jesień to idealna pora roku na wypad w góry. Prawda czy fałsz – zaznacz w kółko oprawną odpowiedź. My zdecydowanie zakreślamy pierwszą opcję, gdyż wiemy, gdzie najlepiej jest się schować w Tatrach, gdy pada deszcz. Posłuchaj...

Zanim wyjedziesz

Polskie góry potrafią zaskoczyć turystów opadami atmosferycznymi o każdej porze roku. Wybierając się na wymarzony urlop, warto więc wcześniej zaplanować sobie listę atrakcji „rezerwowych”, na wypadek niepogody. Gdy pada deszcz, dobrze mieć dach nad głową, co nie znaczy, że zawsze musi być nim budynek. Oprócz muzeów, domów kultury, regionalnych restauracji i term, należy wziąć pod uwagę także bardzo interesujące, tatrzańskie jaskinie.

Jesienna dolina pełna życia

Spośród ponad 600 znanych jaskiń tatrzańskich 200 znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, która cieszy się wśród turystów ogromną popularnością. Do doliny dojedziesz busem lub samochodem osobowym – w Kirach znajduje się przystanek i płatny parking. Po dnie doliny poruszać się możesz pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie). Cztery jaskinie Doliny Kościeliskiej zostały udostępnione dla turystów i przeprowadzono przez nie szlaki turystyczne. Są to: Jaskinia Mroźna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Mylna i Smocza Jama. Jaskinia Mroźna posiada własne oświetlenie i jest najliczniej odwiedzaną jaskinią w Tatrach. Jej nazwa wywodzi się od panującej w jej wnętrzu stałej temperatury, niezależnej od pory roku: 6 stopni Celsjusza.

Mroźni jaskiniowcy

Droga dojścia do Jaskini Mroźnej rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej tuż przed Bramą Kraszewskiego (około pół godziny drogi od wejścia do doliny w Kirach). Podążając leśną ścieżką, w ciągu 15-20 minut znajdziesz się ponad dnem doliny, 1100 m n. p. m., gdzie mieści się wejście do Jaskini Mroźnej. Jaskinia posiada tylko jeden, niemalże poziomy korytarz, o długości pół kilometra. Początkowe 8 metrów jaskini to sztuczna komora – ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, gdzie będziesz miał możliwość podziwiania bogatej szaty naciekowej, do złudzenia przypominającej szron. Następnie, szlak doprowadzi cię do Wielkiej Komory ozdobionej przepiękną rzeźbą krasową – zwisającymi ze sklepienia stalaktytami, oraz pnącymi się od dna stalagmitami. Przejście całej jaskini do jej otworu wylotowego zajmuje około pół godziny. Zejście powrotne do dna Doliny Kościeliskiej odbywa się inną, bardziej stromą drogą, którą pokonasz w kwadrans.

 

Kalendarz imprez « »