Groń

Groń

Groń jest niewielką ale urokliwą wsią położoną w gminie Bukowina Tatrzańska. To miejsce wybierane często na wypoczynek przez tych, którzy przyjeżdżają skorzystać z bukowiańskich Term, ale nie chcą nocować w samej Bukowinie.

Groń leży w dolinie otoczonej dwoma ciągnącymi się przez wiele kilometrów szczytami. Wieś graniczy potokiem z Leśnicą. Droga wiodąca przez dolinę przechodzi przez obie wsie, co skutkuje tym, że przekraczając mosty za każdym razem wjeżdża się do innej miejscowości. Także część budynków jest wspólna dla Leśnicy i Gronia. (np. kościół parafialny). Podział ma jednak charakter czysto administracyjny i w praktyce nie istnieje. W związku z tym pojawiają się pomysły scalenia obu wsi w jedną.

Początki Gronia datuje się na 1624 rok, kiedy to Stanisław Witowski powierzył zasiedlenie wsi Adamowi Belzykowi. W Groniu funkcjonuje kościół z parafią św. Jacka, otoczony 20 kapliczkami różańcowymi, wyrzeźbionymi w drewnie. Stoi tu tez pomnik Jana Pawła II z 2006 roku. W przysiółku Piekarzówka działa dom rekolekcyjny Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

Lokalny folklor oraz kultura są podtrzymywane przez okolicznych mieszkańców.

Kalendarz imprez « »