Gilczarów Dolny

Gilczarów Dolny

Gilczarów Dolny to niewielka miejscowość podhalańska, w której początki osadnictwa przypadają na XVII wiek. Wcześniej ziemie te, jak większość podhalańskich wsi stanowiły tereny wypasu owiec. W okolicy stało mnóstwo szałasów pasterskich, które służyły juhasom i ich rodzinom podczas letnich wypasów owiec za schronienie.

Osadnictwo w Gilczarowie zostało zdominowane przez przybyszów z Węgier, ale swoje nowe miejsce znaleźli tu także mieszkańcy okolicznych wsi. Już wtedy powstało tutaj 12 zagród. Pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą z 1630 roku. W 1649 roku sołtysem wsi został mianowany przez króla Jana Kazimierza Andrzej Bafia. Ówczesna nazwa wsi to Gleycarów.

W Gilczarowie mieszkał również utalentowany rzeźbiarz ludowy – Wojciech Kułach Wawrzyńcok. To on stworzył trzy piękne ołtarze dla Starego Kościoła przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem.

Gilczarowa nie ominęła również wojenna zawierucha, po której spokój przyszedł dopiero w 1945 roku, wraz z wyzwoleniem Podhala.

W 1969 roku wybudowano tu wodociąg miejski i od tego czasu miejscowość zaczęła prężny rozwój. Dzisiaj jest chętnie odwiedzanym przez turystów i dobrze zagospodarowanym terenem.

Będąc tutaj, warto odwiedzić także pobliską Bukowinę Tatrzańską, by spróbować kąpieli w osławionych basenach termalnych.

Kalendarz imprez « »