Galeria Sztuki Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich

Galeria Sztuki Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich

Odrywając się na chwilę od radosnej zabawy w termach bukowiańskich, dajmy nieco podkarmić się drzemiącym w nas pragnieniom obcowania ze sztuką i udajmy się do Zakopanego. Czeka na nas Galeria Sztuki Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich.

Klasycystyczny pałacyk przy ul. Koziniec 8 urokliwie wkomponowuje się w otaczającą go zieleń. Powstał w latach międzywojennych z inicjatywy rodziny Koziańskich. Po II wojnie światowej mieścił się tu dom wypoczynkowy. Na początku lat 80. budynek trafił w ręce Muzeum Tatrzańskiego. Miała się tu znaleźć Galeria Kobierców Wschodnich (zgodnie z życzeniem wdowy po Jerzym Kulczyckim).

Początki ekspozycji sięgają jednak znacznie wcześniej. W 1906 roku Włodzimierz Kulczycki, ojciec Jerzego, nabył pierwsze eksponaty. Wkrótce syn przejął pasję ojca i zaczął pomnażać zbiory, które w czasie wojny były pieczołowicie przechowywane pod podłogą domu Kulczyckich. Kolekcja liczy 65 eksponatów i jest udostępniana dla zwiedzających co roku w okresie letnim. Wśród kobierców znajdziemy okazy pochodzące z Azji Mniejszej, Iranu, Kaukazu i Azji Środkowej.

W galerii wystawiane są także obrazy Marka Żuławskiego. Można tu też trafić na wystawy i ekspozycje poświęcone etnografii, przyrodzie, czy historii narciarstwa.

Galeria prezentuje również edycje wystaw organizowanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Krakowie.

Pokaz cala mape »

Galeria Sztuki na Kozińcu
im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich 
Oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
ul. Koziniec 8<

Kalendarz imprez « »