Frydman

Frydman

Frydman to wieś położona w powiecie nowotarskim, urzekająca nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale też zachowanymi tradycjami. Stroje ludowe pochodzące z tej części Spisza są wyrazem i odzwierciedleniem wszystkich grup etnicznych, jakie pojawiły się na tym terenie od początku istnienia wsi.

Historia Frydmana sięga przełomu XIII i XIV wieku. Dzisiaj jest to jedna za najbardziej atrakcyjnych wsi Podtatrza w Polsce. Jak mało która podhalańska wieś, Frydman posiada zabytki pochodzące ze średniowiecza. Na rynku znajduje się: wczesnogotycki kościół i z wieżą i kaplicą.

Ciekawostką jest to, że już XVII wieku Frydman posiadał pieczęć miejską, chociaż faktycznie był wsią targowo-rzemieślniczą.

O ogromnej atrakcyjności tych terenów świadczy usytuowanie Frydmama. Wieś leży w miejscu, gdzie rzeka Białka wpada do Zbiornika Czorsztyńskiego. Przez to również jest często wybierana przez wielbicieli sportów wodnych, którzy na jeziorze mogą popływać łódkami, kajakami oraz rowerami wodnymi.

Dzięki polu kampingowemu można we Frydmanie wypoczywać pod namiotem. W okolicy funkcjonują trzy rezerwaty przyrody: Przełom Białki pod Krempachami, Zielone Skałki i Niebieska Woda.

Frydman od samego początku bardzo mocno związany był z kulturą węgierską. Świadczyć o tym mogą zabytkowe, XIX-wieczne piwnice, w których właściciele w rodu Horwathów przechowywali sprowadzane z Węgier wino. Piwnice można zwiedzać po uprzedniej zgodzie mieszkających w okolicy właścicieli.

Innymi zabytkami są wspomniany już, stojący na rynku kościół pw. św. Stanisława Biskupa a także kasztel z XVI wieku.

Ze względu na bliskość Bukowiny Tatrzańskiej warto wybrać się z Frydmana do bukowiańskich Term i zażyć kąpieli w mającej leczniczy charakter wodzie termalnej.

Kalendarz imprez « »