Dwie największe świątynie Zakopanego

Dwie największe świątynie Zakopanego

Podhale to chyba najbardziej religijny region Polski. Górale od wieków bardzo mocno związani są zwłaszcza z kultem Matki Bożej, co widać niemalże na każdym zakręcie drogi. Pełno tu kapliczek, nierzadko także w góralskich chatach, w ścianach chat i przydomowych ogrodach. Nic zatem dziwnego, że tutejsze kościoły są tak piękne.

Krupówki

Kościoła na Krupówkach nie sposób nie zauważyć. Wybudowany pod koniec XIX wieku przez dwóch pierwszych proboszczów Zakopanego, Józefa Stolarczyka i Kazimierza Kaszelewskiego, jest najstarszą siedzibą parafii zakopiańskiej. Charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym wystrojem wnętrza, który łączy w sobie elementy stylu zakopiańskiego z m.in. modernizmem. Ołtarz w formie tryptyku został wykonany w 1903 roku przez Kazimierza Wakulskiego. W bocznej kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajduje się, pochodzący z 1896 roku ołtarza, przy którym odprawiano pierwsze msze. Kaplicę zaprojektował sam Stanisław Witkiewicz.

Krzeptówki

Inną, znaną zakopiańską świątynią jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Jego historia zaczęła się w 1950 roku, kiedy to osiedlili się na tym terenie księża pallotyni. Już 7 lat później wybudowano obok willę z kaplicą pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. W 1961 roku kardynał Stefan Wyszyński przekazał pallotynom figurę Matki Boskiej Fatimskiej, otrzymaną od biskupa Fatimy. Wówczas powstało tu także Sanktuarium Fatimskie. Na tyłach świątyni powstał park fatimski, w którym od 1955 roku od maja do października odbywają się nabożeństwa różańcowe. W sanktuarium stoi również ołtarz, przy którym w czerwcu 1997 roku Jan Paweł II odprawił nabożeństwo. W czasach stanu wojennego ośrodek pallotyński gromadził przedstawicieli inteligencji zakopiańskiej, związanej głównie z „Solidarnością”. Częstym gościem pallotynów był Lech Wałęsa.

W 1987 roku rozpoczęto budowę wielkiego kościoła jako votum wdzięczności za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Wykonawcami projektu byli górale. Budowa została ukończona dokładnie w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11, rocznicę zamachu. W 1997 roku nabożeństwo konsekracyjne odprawił w sanktuarium papież Jan Paweł II.

Będąc w Zakopanem nie można przejść obojętnie wobec tych świątyń. Góralskie serca włożone w ich powstanie z pewnością znajdują odzwierciedlenie w przepięknym wystroju i licznych nawiązaniach do podhalańskiego folkloru.

Po zwiedzaniu warto też pozwolić sobie na chwile radosnej rozrywki, która oderwie nas od, bądź co bądź, nieco bardziej poważnego nastroju. W tym celu warto wybrać jedną z pobliskich atrakcji dla całej rodziny, taką jak np. termy w Bukowinie Tatrzańskiej. Nie pożałujecie!

Kalendarz imprez « »