Droga Orłowskiego wariant Siekierskiego - idziemy na Mnicha

Droga Orłowskiego wariant Siekierskiego - idziemy na Mnicha

Droga Orłowskiego wariant Siekierskiego to jedna z wielu dróg wspinaczkowych prowadzących na Mnicha – jeden z najpopularniejszych szczytów tatrzańskich. 4-wyciągowa, 110-metrowa droga o maksymalnej wycenie V znajduje się na północno-wschodniej ścianie tego szczytu.

By dostać się do początku drogi, należy udać się szlakiem z Morskiego Oka w stronę Szpiglasowego Wierchu. Przy krzyżówce z drogą prowadzącą do Wrót Chałubińskiego, trzeba odbić w doskonale widoczną ścieżkę taternicką. Dolna Półka Mnichowa to wygodny początek czekającej nas drogi.

Pierwszy wyciąg zaczyna się wyraźnym zacięciem z płetwą. Wygodna rysa, którą wspinamy się na początku obfituje w bardzo dobre chwyty i kończy się przewieszką. Pierwszy wyciąg cechuje też dobra asekuracja, a przed przewieszką, z lewej możemy skorzystać z nita.

Ponad przewieszką zakładamy wygodne stanowisko lub idziemy kawałek w górę i w lewo, gdzie docieramy na wygodną półkę ze stanowiskiem, co pozwala zaoszczędzić czas na zakładanie własnego. Przy tym drugim wariancie dalsza wspinaczka prowadzi przez Komin Orłowskiego. Można go pokonać metodą rozpieraczki lub, kiedy dźwigamy plecak – frontalnie, co jest o wiele wygodniejsze. Po wyjściu z komina możemy kontynuować drogę krótkim zacięciem, oferującym doskonałe tarcie. Koniec wyciągu wiedzie do Drogi Klasycznej, zatem w szczycie sezonu możliwe są zastoje.

Trzeci wyciąg prowadzi w prawo wchodząc w przewieszkę i rysę, a kończy się na Górnych Półkach Mnichowych.

Czwarty wyciąg prowadzi rysą, która kończy się półką pod wierzchołkiem. Droga warta jest polecenia, zwłaszcza, że do asekuracji wystarcza standardowy zestaw a stanowiska zrobione są ze spitów.

Atrakcje w okolicy

Zobacz wszystkie atrakcje »

Kalendarz imprez « »