Dolina Waksmudzka

Dolina Waksmudzka

Dolina Waksmudzka to jedno z najmniej uczęszczanych i zarazem najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach. Malownicze widoki, cisza i spokój oraz majestatyczne szczyty pozwalają odpocząć od zgiełku bardziej zatłoczonych szlaków turystycznych. Zapraszamy na wycieczkę!

Do Doliny Waksmudzkiej prowadzi kilka szlaków: czerwony, czarny i niebieski. Czerwony wiedzie z Toporowej Cyrhli aż do Morskiego Oka. Czarnym z Rusinowej Polany dojdziemy na Polanę pod Wołoszynem. Niebieski zaś to droga z Zazadniej do Palenicy Białczańskiej. Każdy z nich przecina dolną część Doliny Waksmudzkiej. Sama Waksmudzka leży w Tatrach Wysokich i jest odgałęzieniem Doliny Białki. Po obu jej stronach wznoszą się szczyty: Wołoszyn i Koszysta. Dolina sięga aż do Krzyżnego, w miejsce gdzie wspomniane masywy łączą się w grań Świnicy.

Dolina Waksmudzka należy do średniej wielkości dolin. Jej powierzchnia to około 6 km2. Jest to idealne miejsce dla wielbicieli zapachu wygrzanego słońcem igliwia. Stoki Doliny Waksmudzkiej porastają świerki i limby a nawet zachowane tu zostały naturalne partie borów. W Dolinie Waksmudzkiej spotkać można wiele ciekawych i zarazem rzadkich gatunków roślin. Wędrowcy z pewnością natkną się na irgę czarną lub zarzyczkę górską.To także raj dla wszystkich, którzy marzą o spotkaniu z fauną Tatr i bezkrwawych łowach z aparatem. W zboczach Doliny Waksmudzkiej znajdują się gawry niedźwiedzi. Czasem w oddali usłyszeć można świstaka a kamienie ze zboczy lecą spod racic spłoszonych kozic.

Przez Dolinę Waksmudzką przepływa Waksmudzki Potok, który w okolicach Palenicy Białczańskiej uchodzi do Białki. Na wysokości 1400 metrów turyści mogą podziwiać wodospad Młyn, który ma aż 15 metrów. Niestety – nie cała dolina jest dostępna dla turystów. Jedynie jej dolną częścią przebiegają wspomniane wyżej szlaki turystyczne. Reszta to ścisły rezerwat przyrody. Dolina Waksmudzka ma jeszcze jeden, romantyczny, akcent. Dawniej nazywana była Doliną Zbójnicką. Wszystko przez to, że stacjonowały w niej zbójnickie bandy, napadające na okolicznych szlakach.

Jeśli zdecydujemy się na odwiedzenie Doliny Waksmudzkiej, nie zapominajmy też o innych atrakcjach Podhala. Koniecznie zajrzyjmy do Bukowiny Tatrzańskiej, do term, do Doliny Pięciu Stawów Polskich i do Zakopanego.

Kalendarz imprez « »