Dolina Pięciu Stawów Polskich – najpiękniejsza tatrzańska dolina

Dolina Pięciu Stawów Polskich – najpiękniejsza tatrzańska dolina

Taki tam spokój… Na gór zbocza światła się zlewa mgła przezrocza na senną zieleń gór (…) K. Przerwa-Tetmajer, Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej. Nie sposób nie zakochać się w majestatycznym pięknie Tatr. Skaliste szczyty, ukwiecone hale i liczne szlaki naprawdę wzruszają i mają w sobie coś niesamowicie pięknego. Tatrzańskie doliny różnią się stopniem trudności dojścia do nich. Najłatwiej jest oczywiście dostać się do Chochołowskiej i Kościeliskiej. Dziś jednak kilka słów o dolinie, która jest najpiękniejszą nagrodą za trudy pokonanej drogi – o Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Dolina Pięciu Stawów znajduje się Ne terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Otaczają ją szczyty: Świnica, Szpiglasowy Wierch oraz grań Orlej Perci. W krajobrazie dominują jeziora, skały i niska roślinność alpejska, w tym kosodrzewiny. Dolina Pięciu Stawów to również niespotykana nigdzie indziej fauna – kozice, niedźwiedzie brunatne, czy też rysie to jedni z najrzadszych przedstawicieli chronionych gatunków.

Nazwa doliny i historia schroniska

Nazwa doliny pochodzi od znajdujących się w niej stawów: Wielkiego Stawu Polskiego, Przedniego Stawu Polskiego, Zadniego Stawu Polskiego, Czarnego Stawu Polskiego i Małego Stawu. Ogromne walory krajobrazowe tego miejsca stanowią o jego turystycznej popularności. Już w XIX wieku Dolina Pięciu Stawów Polskich była licznie odwiedzana przez turystów. Jednym z najpopularniejszych szlaków wiodących w to miejsce jest szlak żółty. Prowadzi on znad Morskiego Oka przez Kozią Przełęcz. Jest też szlak neiebieski – od Morskiego Oka na Przełęcz Zawrat.  Aż do 1968 roku w dolinie wypasane były stada, ale staraniami TPN-u całkowicie zakazano tych praktyk.

Ponieważ trasy wiodące do doliny nie należą do najłatwiejszych – turyści powinni mieć możliwość odpoczynku. I tak, już w 1876 roku powstało schronisko im. Ludwika Zejsznera nad Małym Stawem. Do 1924 roku wybudowano tutaj drugie schronisko, które wielokrotnie było niszczone i odbudowywane. W 1932 roku wzniesiono jeszcze jedno, ale z niewiadomych przyczyn – spłonęło ono w 1945 roku. Obecne schronisko pochodzi z 1954 roku. Można do niego dotrzeć, udając się nad Przedni Staw, na wysokość 1671 m n. p. m.  Tym samym jest to najwyżej położony tego typu obiekt w Polsce. Turyści znajdą tutaj aż 70 miejsc noclegowych. Schronisko cieszy się ogromną popularnością, więc jeśli chcemy spędzić tutaj noc w pokoju – o rezerwacji trzeba pomyśleć wiele miesięcy wcześniej. Co ważne – schronisko pięknie komponuje się z górskim krajobrazem.

Jak się tam dostać?

Do Doliny Pięciu Stawów Polskich można też dostać się szlakiem zielonym, wiodącym przez Dolinę Roztoki. Po drodze możemy podziwiać takie perełki natury, jak Wodogrzmoty Mickiewicza, Siklawę (najwyższy, bo aż 70-metrowy wodospad w Polsce) oraz przepiękną roślinność alpejską. Z samej doliny rozciągają się wspaniałe panoramy na Tatry Słowackie i szczyt Rysów. Niejednokrotnie turyści mogą też podziwiać akcje ratunkowe GOPR-u, które po tych terenach porusza się śmigłowcem.

Odpoczywamy

Ponieważ wycieczki do Doliny Pięciu Stawów Polskich potrafią porządnie zmęczyć, proponujemy wypocząć później i zregenerować się w Termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Gorące źródła, bicze wodne, solanki – to wszystko z pewnością ukoi przemęczone mięśnie i zaostrzy apetyt na więcej!

Kalendarz imprez « »